Micro holografik disk olarak adlandırılan yeni buluş, standart bir DVD büyüklüğünde ancak kapasitesi 100 DVD'den daha fazla. Ürünün birincil pazarı arşiv endüstrisi olarak belirlendi.

Ancak firma, diskin ev kullanıcıları tarafından bilhassa ortam yürütücüler(media player) sayesinde ev elektroniği tüketicileri tarafından da kullanılabileceğini düşünüyor.

Günümüzde en yüksek görüntü kalitesine sahip olan Blu-ray diskler, 25 ila 50GB arasında veri depolayabiliyor.

Mikro-holografik disk, DVD ve Blu-ray ortamlarından daha yüksek veri depolama yeteneğine, veriyi bir düzlem üzerindeki girinti ve çıkıntılarda saklamak yerine, üç boyutlu bir alan üzerinde saklayarak ulaşıyor.

GE’nin Holografik Depolama programınının yöneticisi Brian Lawrence “GE’nin atılımı yeni nesil holografik hafıza teknolojisini günlük kullanıcıya ulaştırma yolunda dev bir adım”, dedi ve ekledi:

“Çünkü GE’nin mikro-holografik diskleri standart Blu-ray oynatıcılarında bulunanlara benzer optikler kullanılarak okunup oynatılabiliyor. Bizim sunduğumuz bu teknoloji her evde olabilecek uygun maliyetli, dayanıklı ve güvenilir holografik sürücülerin yolunu açmaya yarayacak. Tüm yüksek çözünürlüklü film koleksiyonunuzu bir diskte toplayacağınız ve 3 boyutlu televizyon gibi yüksek çözünürlükteki formatları destekleyecek bir ürüne sahip olacağınız günler düşündüğünüzden daha yakın.”

General Electric, bu teknolojinin her ne kadar henüz laboratuvar safhasında olduğunu ve oldukça deneysel sonuçlar elde ettiklerini ifade etse de, üretilen teknolojiyi kullanan donanım ve saklama ortamlarının güncel optik ürünlere oldukça benzer olduğunu belirtiyor.