54 DTP'li belediye başkanına beraat

Terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptıkları iddiasıyla yargılanan DTP'li 54 belediye başkanı beraat etti. Beraat eden isimler arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de var.

Haberler 14.09.2010 - 15:36

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasına tutuksuz yargılanan sanıklar katılmazken, sanıklar adına avukat Meral Danış Beştaş hazır bulundu.

Cumhuriyet savcısı mütalaasında, mütalaasında şu ifadelere yer verdi:

''Her ne kadar Diyarbakır 2. Sulh Ceza Mahkemesince sanıklar hakkında olay tarihinde yapılan basın açıklamasında 'Kürt muhalefeti' sözünden dolayı eylemlerinin örgüt propagandası yaptıklarından bahisle görevsizlik kararı verilmiş ise de basın açıklaması metni bir bütün olarak ele alındığında söz konusu açıklama içerisinde yer alan '2007 yılının bu ağır gündeminin aşılması için Kürt muhalefeti ile demokratik kamuoyunun silahların susmasına yönelik harcadığı çabalar herkes tarafından bilinmektedir' şeklindeki sözlerin örgüt propagandası içermediği ayrıca suçu ve suçluyu övmek cürmünü de oluşturmadığından sanıkların ayrı ayrı beraatlarına karar verilmesi talep olunur.''

Mahkeme heyeti verdiği kısa bir aranın ardından sanıkların ayrı ayrı beraatlarına karar verdi.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyetinde 4 Mart 2007'de Öcalan'ın zehirlendiği iddiası nedeniyle ortak açıklama yapan 54 belediye başkanı hakkında dava açılmıştı. Belediye başkanları hakkında, TCK'ya göre "terör örgütünün veya amacının propagandasını yapma" suçundan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.

Yargılanan belediye başkanları arasında halen görevde olan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ile eski Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdil, eski Hakkari Belediye Başkanı Metin Tekçe, eski Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak ile eski Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan da bulunuyordu.

Sayfa Yükleniyor...