Dokunulmazlığı kaldırılan 152 milletvekilli için yargı süreci başladı. 57 milletvekiline ait 117 dosya adalet bakanlığı'ndan savcılıklara gönderildi. Meclis'te bulunan 139 milletvekiline ait fezlekeler de doğrudan Adalet Bakanlığı'na iletildi.

Şimdi savcılıklar ellerindeki dosyalarla ilgili hukuki işleme başlayacak. Aadalet Bakanlığı'nın savcılıklara iade ettiği fezlekeler arasında CHP, MHP ve HDP liderleriyle ilgili olanlar da var.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hükümeti aşağılama, silahlı terör örgütüne üye olma ve Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlarından yargılanacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Başkanlık sistemini kan dökmeden getiremezsiniz" sözleri için hazırlanan dosya da savcılıkta.

MHP Lideri Bahçeli'nin iki dosyası da Cumhurbaşkanı'na hakaret suçundan. Meclis'ten gönderilen dosyalar da Adalet Bakanlığı kanalıyla savcılıklara iletilecek.

Yargılanan isimler suçlu bulunursa, haklarındaki verilen kesin hüküm Meclis genel kurulunda okunduğu anda milletvekillikleri düşecek.