'6,5 milyon konut ömrünü tamamladı'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye'deki 15 milyon eski konuttan 6,5 milyonunun ömrünü tamamladığını ve depreme dayanıklı olmadığını açıkladı.

16.04.2012 - 09:49

'6,5 milyon konut ömrünü tamamladı'

Türkiye'de 15 milyon eski konut bulunduğunu belirten Bayraktar, ''Türkiye'deki 15 milyon eski konuttan 8,5 milyonu idare eder durumdu. 6,5 milyonu ise ömrünü tamamlamış, mühendislik hizmeti almamış depreme de dayanıklı değil'' açıklamasında bulundu.

Bakan Bayraktar, Türkiye Kent Kooperatifleri Merkez Birliği'nin Antalya'da düzenlenen 24. İlkbahar Semineri'nin açılışında yaptığı konuşmada, "Ömrünü tamamlamış binaların yenilenmesi lazım. Bunların büyük bölümü İstanbul, İzmir, Bursa, Bingöl, Erzincan, Gaziantep, Afyonkarahisar, Kütahya, Bolu, Eskişehir, Düzce gibi deprem kuşağındaki şehirlerde. Bunlarda da bir dakika bile beklemeye tahammülümüz yok" dedi.

9 YILDA 5 MİLYON KONUT YAPILDI
Bayraktar, 1950'li yıllardan 2000 yılına kadar gecekonduların hızla yapıldığını ancak son 9 yılda gecekondulaşmanın yüzde 95 oranında durduğunu da kaydetti. Bu sayede konut fiyatları ve kiraların düştüğünü söyleyen Bayraktar, bazı bölgelerde konut fazlalıklarının bulunduğunu ancak yapacakları çalışmalarla bu durumun birbirini dengeleyeceğini kaydetti.

Türkiye nüfusunun yüzde 70'ten fazlasının şehirlerde yaşadığının altını çizen Bayraktar, tarımın gelişmesi halinde bile tarımda çalışan nüfusun azalacağını belirtti. Nüfusu artan şehirlerde düzenli yapılaşmanın sağlanması gerektiğine dikkati çeken Bayraktar, bu noktada kooperatiflerin devreye girmesi gerektiğini, kentsel dönüşüm ile kooperatiflerin cazibesinin artacağını vurguladı.

Kooperatiflerin çevresinde sanayi, ticaret, eğitim, okul, park ve bahçe yapacak şekilde organize edilmesi gerektiğini dile getiren Bayraktar, ''Sosyal konularda, sosyal devlet olmanın gerektirdiği ana konularda siyaset üstü ve dışı düşünmemiz lazım. Ben kooperatiflere eşit baktım. Bundan sonra da böyle bakmak mecburiyetindeyim. Öyle bir haddim de yok. Kim işi iyi yapıyorsa onunla beraber olmak zorundayız. Ne kadar beraber olursak o kadar da adam oluruz'' diye konuştu.

Türkiye'de şehirlerde 20 milyon civarında konut bulunduğunu belirten Bayraktar, son 9 yılda 5 milyon konut yaptıklarını ve eskilerden yaklaşık 300 bin konut yıktıklarını bildirdi. Yıkılan evlerin yapılan evlere oranının yüzde 10'u bile olmadığını belirten Bayraktar, ''Yeni evlere eski evlerde oturan vatandaşlar taşınıyor. Onların boşalttığı eski evlere ise maddi durumu iyi olmayan vatandaşlar oturuyor. Aslında oturulamayacak evin elektriğini suyunu kesmek lazım'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...