Önlemlere, cezalardaki artışa rağmen trafikte kural tanımıyoruz. 2010 yılının ilk altı ayında ceza kesilen sürücü sayısı 4 milyon 634 bine ulaştı.

Bu sayı geçen yıla göre yüzde 14'lük bir artışa işaret ediyor. Kesilen para cezalarında da buna paralel bir artış var. Geçen yıla göre toplam para cezası yüzde 17'lik artışla 588 milyon 295 liraya ulaştı.

Polisin verilerine göre, sürücülerin en çok ihlal ettiği trafik kurallarının başında aşırı hız, cep telefonuyla konuşma, belge eksikliği, trafik ışık ve işaretlerine uymama, emniyet kemeri takmama, alkollü araç kullanma geliyor.

2010 yılında alkol nedeniyle ehliyetlerine el konan sürücülerin sayısı geçen yıla göre yüzde 45 oranında arttı. Yüz ceza puanı alanların oranındaki artış ise yüzde 156'yı buldu.

Savcılığa sevk edilen sürücü sayısı yüzde 19 artış gösterirken, trafikten men edilen araç sayısında da yüzde 15'lik bir artış oldu.

KAZA SAYISI DA BİR MİLYONU AŞAR
Polis, altı aylık verilere bakarak 2010 yılının sonunda Türkiye genelindeki kaza sayısının da bir milyon sınırını aşacağını tahmin ediyor.