Başbakan Davutoğlu'dan gurbetçilere müjde

Almanya'da gurbetçi vatandaşlara seslenen Başbakan Davutoğlu, dövizli askerlik harcını 6 bin euro'dan bin euro'ya düşüreceklerini söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.05.2015 - 03:24

Başbakan Davutoğlu'dan gurbetçilere müjde

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya'nın Dortmund kentinde konuştu.

Davutoğlu, konuşmasında yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik 10 maddelik müjdelerini açıkladı.

İlk olarak dövizli askerliğe yönelik düzenlemeyi açıklayan Davutoğlu, "Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için dövizli askerlik bedelini ya da harcını, 6 bin euro'dan bin euro'ya indiriyoruz" dedi.

Davutoğlu, "askerlik" müjdesini verdikten sonra, "Ta ki kimse bu korkuyla vatandaşlık konusunda bir tereddüde düşmesin. İnşallah bütün vatandaşlarımız, askerlik görevi milli bir görev, bu çerçevede inşallah bundan sonra hareket etmeye davet ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

PASAPORT HARCI

Dışişleri bakanı olarak görev yaptığı dönemde en sık gelen isteklerden olduğunu söylediği "pasaport harcı"na ilişkin de Davutoğlu, "Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için 217 euro olan pasaport harçlarını, 100 euro'ya indiriyoruz. Çünkü biliyoruz, sizler için pasaport sadece 'ye ya da yurt dışına gidip gelmek için gerekli bir evrak değil, onurla taşıyacağınız bir kimlik kartı" dedi.

" Cumhuriyeti vatandaşı, Türkiye Cumhuriyeti damgalı pasaportu onurla taşıyor mu? Birine gösterdiğinizde, 'İşte ben bu ülkenin vatandaşıyım' diye gururla bakıyor musunuz " sorularına "Evet" yanıtını alan Davutoğlu, "Duymak istediğimiz söz bu, yoksa 200-100 euro'nun lafı olmaz. Esas olan Türkiye Cumhuriyeti pasaportunun manevi değeridir, gurur duyulmasıdır" diye konuştu.

ARAÇ KALIŞ SÜRESİ UZUYOR

Başbakan Davutoğlu, yurtdışından getirilen araçların Türkiye'de kalış süresinin 2 yıla çıkarılacağını da müjdeleyerek, birileri gibi "-cağız, -ceğiz" demediklerini ifade etti.

"Özellikle boşanma, miras meselelerinde söz konusu olan tanıma ve tenfiz davalarını hızlandırarak kolaylaştırıyoruz" diyen Davutoğlu, "Almanya'da alınan hukuki bir kararın Türkiye'de tanınması, orada alınan kararın burada tanınması için talimatları verdim, artık iki hukuki işlem olmayacak, inşallah hukuki işlemleriniz en kolay yoldan yapılacak" şeklinde konuştu.

TELEFONLARIN KULLANIM SÜRESİ İKİ KATINA ÇIKACAK

Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yurtdışından getirilen, günlük bir sorun ama çok gündeme gelmişti, yurtdışından getirilen telefonların Türkiye'de kayıt edilmeden kullanma süresini iki katına çıkaracağız inşallah. Yine çok gelen bir meseleydi, Türk Hava Yolları özel bir kuruluş, onlarla da istişare ediyoruz, yurtdışındaki vatandaşlarımızın Türkiye'ye üç kişilik bir aile birlikte yaptıkları uçuşlarda yüzde 20 indirimi talep edeceğiz. Böylece hem o uzun karayollarına muhtaç olmayın hem de evlatlarınızla, eşlerinizle birlikte sık sık Türkiye'ye gelin inşallah. Yurtdışındaki vatandaşlarımıza, Türkiye'deki bursları bahsettim. Şimdi Almanya'da olup da okuyan gençlere akademik destek ve burs sağlıyoruz. Bu çerçevede lisans bursu olarak 500 euro, yüksek lisans bursu olarak 700 euro, doktora bursu olarak bin euro'luk burs desteği veriyoruz gençlerimize. Gençlerimiz burada daha iyi okuyup inşallah hem Türkiye'ye hem Almanya'ya hem de Avrupa kültürüne katkı yapacak, insanlık kültürüne katkı yapacak bir birikime ulaşsınlar. Yurtdışındaki vatandaşlarımızın, çocuk ve gençlerinin Türkiye ile irtibatlarını güçlendirmek üzere gençlik köprüsü projesini başlatmıştık, bu projeyi kapsamını en geniş şekilde sürdürerek bütün Avrupa'ya yayacağız. Gençlik köprüleri ile üçüncü,
dördüncü nesil gençlerimizi Türkiye'ye getirmeye devam edeceğiz."

DOĞUM YARDIMI, ÇEYİZ YARDIMI, KONUT YARDIMI

Salondaki kadınlara seslenen Davutoğlu, şunları ifade etti:

"15 Mayıs'ta parlamentoda onandı, yasa geçti, inşallah hepiniz bundan istifade edeceksiniz. Bununla doğum yardımı tespit ettik Türkiye'de. Dedik ki, 'Bizde doğum yapan bir hanıma hediye vermek, bebeğe de ilk altını takmak, en büyük geleneklerden biridir.' Bu çerçevede Türkiye'de olsun ya da olmasın nerede olursa olsun bu çerçevede de Avrupa'da doğum yapan her annenin ilk çocuğuna çeyrek altın karşılığı 300 Türk Lirası, ikinci çocuğa 400 Türk Lirası, üçüncü çocuğa da tam altın 600 Türk Lirası, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden doğum hediyesi verilecek. Yani belki daha babası onu tebrik etmeden devlet, işte Şeyh Edebali'nin deyişiyle, insanı yaşatan devlet, yeni bebeklere de sahip çıkacak. Doğumu ibraz ettiğinizde başkonsolosluklarımıza, doğum yardımını alacak, anneler alacak ama bizzat anneler. Babalar da annelere yardımcı olacak, çocuğu büyütmeye, aile bir bütün. Bu arada unutmadan bir de çeyiz hesabı. Birçok anne babanın en önemli meselelerinden birisi, evlenecek çocuğu için nasıl bir telaş yaşayacağı... 

Şimdi şunu yapıyoruz. Türkiye'de de Avrupa'da da, dünyanın her yerinde... Eğer çocuğunuzu evlendirmek kastıyla, doğduğu andan itibaren ya da herhangi bir aşamada, bir hesap açtırır çeyiz hesabı derseniz, bu hesaba ve çocuğunuzu evlendirmek için gerekli müracaatı gösterdiğiniz anda, ne kadar para
yatırdıysanız onun yüzde 20'si kadar da devlet, çeyiz hesabı katkısı verecek. İşte bunun için diyoruz, 'Onlar konuşur AK Parti yapar.' Biz söz verdik mi yaparız. Benzer bir şekilde, ilk konut almak isteyen birisi, konut hesabı açtırır ve para biriktirmeye başlarsa onun da yüzde 15 katkısını konut aldığı anda devlet tarafından vereceğiz."

GURBETÇİYE SEÇİLME HAKKI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yurtdışındaki Türk vatandaşlarına 53 yıldır kimsenin seçme hakkını vermediğini, akıllarına bile getiremediğini, yurtdışındaki Türklere seçme hakkının AK Parti tarafından verildiğini kaydetti. 

Davutoğlu, "Şimdi buraya geliyorlar sizin huzurunuza. Niye geliyorlar  5 sene önce 2011 seçimlerinde gelmediler, geldiler mi Şimdi geliyorlar niye, çünkü AK Parti size seçme hakkını verdi. Onun için de liderler birer birer gelip sizi ikna etmek zorundalar. Huzurunuza gelecekler, sizden izin alacaklar, bu böyle olacak bundan sonra" diye konuştu.

"Seçme hakkı dışında 7 Haziran'dan sonra inşallah, ilk girişimlerinden birisi size seçilme hakkını da getirmek" diyen Davutoğlu, "Türkiye'de 85 seçim bölgesi var, inşallah 86'ncısını da yurtdışı için kurarız ve sizlere de kendi temsilcilerinizi seçme hakkını vereceğiz inşallah" ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...