6 ilde KCK operasyonu: 28 gözaltı

Şanlıurfa, İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Eskişehir ve Muş’ta düzenlenen KCK operasyonunda aralarında BDP Şanlıurfa İl Başkanı ile BDP Viranşehir ve Ceylanpınar ilçe başkanlarının da bulunduğu 28 kişi gözaltına alındı.

08.05.2012 - 09:33

6 ilde KCK operasyonu: 28 gözaltı

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü ekipleri, sabah erken saatlerde PKK’nın şehir yapılanması olduğu öne sürülen KCK’ya yönelik olarak Şanlıurfa merkezli operasyon düzenledi.

Operasyon kapsamında İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Eskişehir ve Muş’ta bazı adreslere eş zamanlı baskınlar yapıldı.

Çok sayıda polisin katılımı ile düzenlenen operasyonun merkezi olan Şanlıurfa’da, ekipler ilk olarak Sancaktar Mahallesi’nde oturan BDP İl Başkanı Fatma İzol’un evine geldi. Polisler, Fatma İzol’un evi ile sokakta park halinde duran otomobilini aradı.

Yaklaşık 1 saat süren aramaların ardından Fatma İzol gözaltına alındı ve evinden çıkarılarak sorgulanmak üzere Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü.

İzol’un yanı sıra polis, BDP Viranşehir İlçe Başkanı Mehmet Halis Aktaş ile BDP Ceylanpınar İlçe Başkanı İbrahim Ogur’u da gözaltına aldı.

BDP’li başkanların gözaltına alındığı operasyon kapsamında polis, BDP Ceylanpınar İlçe Başkanlığı ile BDP Urfa Siyaset Akademisi ile Kürdi-Der binasında da arama yaptı.

Uzun süren aramaların ardından suç unsuru olduğu değerlendirilen evrak, bilgisayarlar, CD’ler ile yayınlara da incelenmek üzere el konuldu.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan BDP Şanlıurfa İl Başkanı Fatma İzol, BDP Viranşehir İlçe Başkanı Mehmet Halis Aktaş ve BDP Ceylanpınar İlçe Başkanı İbrahim Ogur’un aralarında olduğu yaklaşık 28 kişi, Terörle Mücadele Şubesi’nde sorgulanmaya başlandı.

VAN’DA 7 KADIN TUTUKLANDI
Öte yandan, Van'da düzenlenen KCK operasyonunda gözaltına alınan 13 kişinin Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemleri tamamlandı.

Sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan 3'ü savcılık ifadelerinden sonra serbest bırakıldı.

Mahkemeye sevk edilen 10 kadından 7'si tutuklanırken, 3 kadında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı bildirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...