Diyarbakır'da 6 köy civarında hava destekli uyuşturucu operasyonu başlatıldı.

Diyarbakır Valiliği'nden gelen açıklamada, operasyonun, yoğunluklu olarak Lice ve Kocaköy ile Hani ilçelerinin arasında kalan bölgedeki 6 köyün yakınlarında yapıldığı belirtildi.

Diyarbakır İl Jandarma İstihbarat ve KOM Şubesinin çalışmaları sonucu yasadışı ekim yapılan alanlara yapıldığı kaydedilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"İstihbari çalışmaya MİT Bölge Başkanlığınca da destek sağlanmıştır.

Elde edilen tüm istihbari bilgiler Jandarma Bölge Komutanlığınca değerlendirilerek tespit edilen alanlarda esrar üretmek maksadıyla örgütlü olarak ekilen alanlara yönelik olarak hava destekli operasyon planlanmıştır.

Operasyona Diyarbakır Jandarma Özel Harekât Taburu, Silvan Jandarma Komando Alayı, Mardin Jandarma Özel Harekat Bölüğü, Geçici Köy Korucu operasyon timleri olmak üzere toplam 40 tim kuvvet katılmaktadır.

Operasyona Jandarma Bölge Komutanlığınca taarruz helikopter kolu, 2 Skorsky helikopter ile havadan, 13 kirpi ve 20 kobra tipi zırhlı araçlar ile karadan destek sağlanmaktadır.

Güvenlik operasyonu çemberinde, İl Jandarma Komutanlığı Narkotik timleri, istihbarat personeli ile Lice, Hani ve Kocaköy ilçe Jandarma Komutanlıkları Adli Jandarma ekipleri görev almaktadır."

800 GÜVENLİK GÖREVLİSİ KATILIYOR
Operasyon ile ilgili tüm soruşturmanın Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 'Narko-Terör Dosyası' kapsamında yürütüldüğü ifade edilen açıklamada, "Operasyonda gerek güvenlik tedbirlerinde gerekse narkotik madde mücadelesinde olmak üzere toplam 800 personel görev almaktadır" denildi.