6 muvazzaf  'özel hayat'tan serbest

İstanbul'da yürütülen 'özel hayatın gizliliğinin ihlali'ne ilişkin soruşturmada savcılık tarafından bir, mahkemece de 5 muvazzaf asker serbest bırakıldı.

Anadolu Ajansı 26.10.2010 - 19:20

Türkiye son dönemin en büyük operasyonlarından birini yaşıyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen fuhuş, şantaj ve casusluk çetesine ilişkin soruşturma giderek derinleşirken, bugün adliyeye sevk edilen 6 kişi serbest bırakıldı.

Savcı, muvazzaf tuğamiraller Şafak Yürekli ile Farhi Can Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 14 kişi için ise zorla getirilme kararı çıkarttı.

Bugün ilk olarak, Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen tarafından sorgulandıktan sonra tutuklanma istemiyle İstanbul Nöbetçi 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edilen şüpheliler Albay Kubilay Ş.Ö ve Binbaşı Hakan Ç mahkemece serbest bırakıldı.

Adli kontrol istemiyle mahkeme sevk edilen şüpheli Ahmet Y.E'nin de, hakkında adli kontrol kararı verilerek serbest bırakıldığı öğrenildi.

3 KİŞİ DAHA SERBEST
Merkez Komutanlığı'na bağlı sivil plakalı araçla öğleden sonra Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirilen diğer 3 muvazzaf asker de, savcı Fikret Seçen tarafından sorgulandı.

Savcı Seçen, şüpheli binbaşılar Fırat Güner H. ve Cem C'yi, ''suç örgütü üyeliği'', ''gizli belge bulundurmak'' ve ''kişisel bilgileri kaydetmek'' suçlarından tutuklanmaları istemiyle İstanbul Nöbetçi 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk ederken, yüzbaşı Yekta Ebru E'yi serbest bıraktı.

Nöbetçi 13. Ağır Ceza Mahkemesi de sorguladığı şüpheli binbaşılar Fırat Güner H. ve Cem C'yi serbest bıraktı.

SORUŞTURMA
Soruşturmada, 9 şehirde 30'u muvazzaf subay 4'ü TÜBİTAK görevlisi toplam 35 kişi gözaltına alınmıştı.

İddialar, bir şantaj çetesinin asker ve bürokratların gizli görüntülerini çekerek silahlı kuvvetlerin gizli belgelerini elde etmeyi amaçladığı yönünde. Operasyon da devletin güvenliğine ilişkin belgelerin siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etmek iddiasıyla düzenlendi.

Genelkurmay başkanlığı, GES komutanlığı ve TÜBİTAK'ta yapılan aramalarda bulunan belgelerin incelendiği, zanlıların yabancı gizli servislerle irtibatlarının araştırıldığı öne sürülüyor. Soruşturma kapsamında gözaltına alınanlar arasında askerler, bürokratlar, şifreli yazıları okuyabilen uzmanlar da var.

Geçtiğimiz Ağustos ayında başlayan operasyonda zanlılardan 23'ü tutuklanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...