6 subay için gözaltı kararı

İzmir’de "paralel devlet" yapılanmasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 6 muvazzaf subay için gözaltı kararı çıkartıldı. Bir binbaşı gözaltına alındı, 5 asker ise rapor aldıkları için gözaltı işlemi yapılamadı.

Anadolu Ajansı 09.07.2016 - 09:24 | Son Güncelleme : 09.07.2016 - 11:03

6 subay için gözaltı kararı
Arşiv

İzmir Cumhuriyet Başssavcılığı’nca "İzmir'deki askeri casusluk soruşturmasında çeşitli usulsüzlükler yapılarak sahte delil üretildiği" iddialarıyla ilgili “paralel devlet” iddialarına yönelik sürdürülen soruşturma kapsamında, İzmir merkezli 10 ilde operasyon başlatılmıştı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato, Genelkurmay Başkanlığına yazı göndererek 6 muvazzaf subayın savcılığa getirilmesi talimatı verdi.


Bu doğrultuda bazı illerdeki merkez komutanlığına bağlı askeri inzibatlar adreslere giderek, hakkında talimat verilenlerden Binbaşı H.Ö'yü evinden aldı.

Tümamiral M.Z.U. ve tuğamiral A.S.A. ile binbaşılar K.M, R.Z. ve Ö.G'ye ise sağlık gerekçeleriyle rapor aldıkları için talimatın uygulanamadığı öğrenildi.

Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosundan sorumlu İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato'nun talimatıyla önceki gün İzmir merkezli olmak üzere Aydın, Denizli, Balıkesir, Gaziantep, Adana, Trabzon, Samsun, Afyonkarahisar ve Mersin'de operasyon başlatılmıştı.

Operasyon kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen, aralarında gazeteci Tarık Toros ve FETÖ/PDY'nin üst düzey yöneticilerinin de yer aldığı 30 kişiden 8'i gözaltına alınırken, 12'sinin daha önce gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında da arandıkları ve yurtdışında oldukları belirtilmişti.

Sayfa Yükleniyor...