'60 öğretmen KPSS cevaplarını 7 ile dağıttı'

Iğdır'da 60'a yakın öğretmenin kurdukları 5 ayrı merkezden 6 ilde daha KPSS'ye giren bazı kişilere cevapları telekonferans sistemiyle ilettiği iddia edildi. Eğitim-Sen, sınavın iptal edilmesini istedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 03.07.2009 - 15:58

'60 öğretmen KPSS cevaplarını 7 ile dağıttı'

Iğdır Emniyet Müdürlüğü’nün Kamu Personel Seçme Sınavı'nda (KPSS) kopya çekildiği iddialarıyla ilgili yaptığı soruşturma devam ediyor.


Soruşturma kapsamında şimdiye kadar gözaltına alınan 30 kişiden 4'ü tutuklanırken, konuyla ilgili yeni bulgulara da ulaşıldı.

Polisin soruşturmasında, söz konusu sınavın yapıldığı gün, çevre illerden Iğdır'a geldiği belirlenen 60'a yakın öğretmenin, fotoğraflanarak ele geçirilen soru kitapçığını çözmek için 5 ayrı yerde merkez kurdukları tespit edildi.

Öğretmenlerin, daha önce para karşılığında anlaştıkları ve çevre illerden gelerek Iğdır'da sınava giren kişilere, soruların cevaplarını ilettikleri öğrenildi.

Bunun üzerine, Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla genişletilen soruşturmada, öğretmenlerin yalnızca Iğdır'da değil Ankara, İzmir, Bursa, Giresun, Erzurum ve Trabzon başta olmak üzere Türkiye'nin değişik illerinde sınava giren öğrencilere de aynı yöntemle soruların cevaplarını ilettiği belirlendi.

Söz konusu iddialarla ilgili kişilerin adreslerinde yapılan aramalarda çok sayıda bilgisayar, cep telefonu, cep telefonu kulaklığı, fotoğraf makineleri ve suçla ilgili olduğu değerlendirilen dokümanlara ulaşıldığı kaydedildi.

Polisin, konuyla ilgili 20 kişinin daha yakalanması için başlattığı çalışmalar sürüyor.

4 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI
Iğdır'da, 5 gün önce KPSS için çevre illerden geldiği belirlenen ve kimlikleri açıklanmayan 4 kişi hakkında, değişik okullarda girdikleri sınavda cep telefonuyla kopya çektikleri gerekçesiyle ÖSYM görevlilerince gerekli işlem yapılmasının ardından, polisin başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 30 kişiden 4'ü tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Sayfa Yükleniyor...