NTV

65 milyon yıllık dinozor yumurtası

Anadolu Ajansı

Türkiye

Jeologlar Hindistan'ın güneyinde bir köyde kumlarla kaplı bir yuvanın içinde 65 milyon yıllık dinozor yumurtaları buldu.

Hindistan'ın güneyinde 65 milyon yıllık dinozor yumurtaları bulundu. "The Hindu" adlı gazetede yayımlanan haberde, yumurtaların Hindistan'ın güneyindeki Tamil Nadu eyaletindeki bir köyde araştırma yapan jeologlar tarafından bulunduğu belirtildi.

Gazete, Hintli ve Alman bilim kuruluşlarının finanse ettiği araştırmayı yürüten jeologların, kumlarla kaplı 1,2 metre genişliğindeki yuvaların içinde, her biri 13-20 santimetre çapında olan yumurtaları ortaya çıkardığını yazdı.

Haberde, Cauvery nehri havzasında, nehir kenarları boyunca ve nehir akıntılarının alt tabakalarında keşfedilen sahada öbek öbek fosilleşmiş yumurtalar ve dinozorlara ait gübre ve kemik kalıntılarının bulunduğu kaydedildi.

DİNOZOR VÜCUDUNA AİT PARÇALAR
Araştırmayı yapan jeolog ekibinin başı, Periyar Üniversitesi jeologlarından M. Ramkumar gazeteye yaptığı açıklamada, araştırma sahasında, öbek öbek küre biçimindeki dinozor yumurtaları ile dinozor vücuduna ait parçaların bulunduğu pek çok tabakaya rastladıklarını söyledi. Ramkumar, her öbekte 8 yumurtanın bulunduğunu kaydetti.

Araştırma ekibindeki bilim adamaları, dinozorların kuluçkaya yatmadan bıraktıkları yumurtaların, jeologlarca farklı olarak sınıflandırılmış kaya katmanı seviyelerinde çok sayıda bulunmasının, dinozorların yuva kurmak amacıyla hep aynı bölgeye döndüklerini gösterdiğine işaret etti.

Gazete, yumurta kümelerinin, Deccan platosunda, jeologların dinozorların neslinin tükenmesine yol açtığını düşündüğü yanardağ patlamalarıyla oluşan küllerin arasında bulunduğuna dikkati çekti.