68'liden Burhan Kuzu'ya yanıt

Mülkiye’de yumurtalı protestoya uğrayan AKP milltvekili Burhan Kuzu, son açıklamalarıyla 68 kuşağını hedef almış ve ‘memleketin başına bela oldular’ demişti. 68’lilerden Murat Belge NTV’ye konuştu.

09.12.2010 - 22:27

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde bir grup öğrencinin yumurtalı protestosuna maruz kalan AKP milletvekili Burhan Kuzu, bugün NTV’de 68 kuşağını eleştirmişti.


Yumurtalı protestoyu değerlendiren Kuzu, "68 kuşağı memleketin başına bela olmuştıur. 71 muhtırasını verdiren o nesil 12 Eylül’ü yaptırmıştır. Ama sonuçta binlerce genç perişan olmuş, gençler asılmıştır. Sonunda asker de yıpranmıştır.

O dönemki öğrenci hareketinin arkasında orduyu harekete geçirmek vardır. Hedef yine o ise... Ordu’nun artık darbe yapacak hali yok. Hekes doğru olanı yapmış, kabuğuna ve görev alanına çekilmiştir... Bu çocukları öne sürerek niyet buysa yazık olur... Bu çocuklar dayak yer yazık our" şeklinde konuşmutu.

Burhan Kuzu’nun 68 kuşağına ilişkin suçlamasını, o kuşağın Türkiye’deki önde gelen isimlerinden Murat Belge NTV'ye değerlendirdi:

"...Ben kendimi kimsenin başına bela olmuş olarak görmedim. Kabul etmemin imkan yok.

Böyle polemiklere girip, bir takım pozisyonları bağnaz şekilde tartışmak istemiyorum.

Burhan Bey’in söylediği, 12 Mart öncesi dönemde gençlik hareketinin belirli bir kısmının, milli demokratik devrim vs. gibi bir takım sloganlarla, bir cunta olabilmesi için seferber edildiği, bilerek ya da bilmeyere kabul ederek bu şekilde davrandığı ise bu yanlış değildir. Böyle bir şey olmadı diyemem.

Yarın ki yazımda da, şu sıralarda, 27 Mayıs arifesinin atmosferinin yaratılmaya çalışıldığını söylüyorum. Nasıl İstanbul’da öğrencilerin üstüne nefretle saldırıp tekmeler atan polisleri gördüğüm zaman dehşete düşüyorsam, üniversiteye konuşmaya giden insanlara yumurta atan öğrenciler gördüğüm zaman da...

"GENELLEMEYAPMAK DOĞRU DEĞİL"
...68 hareketi cunta getirmek için seferber edilen insanlardan ibaret değildir. Kokaca bir Dev-Genç hareti, TİP gençlik kolları var... Sayısı yüzbinlere varan öğrenci kitlesi var ki, bu kişiler bugün işlerinde başarılı ve yaratıcı; ayrıca da demokrat zihniyetli çocuklar yetiştirmiş insanlar. Bir genelleme yapmayı ve ‘bela olmuştur’ demeyi doğru bulmadım.

"BEN HAYIFLANIRIM AMA KUZU..."
...70’li yıllar boyunca sağda ve solda vuruşan örgütler vardır. Bunların öndeleri de, bu işe 60’larda başlayan insanlardır. Ben bir sosyalistim ve sosyalist olarak dünyada önemli değişiklik yaratan 68 kuşağından yararlanmamız gerektiği kadar yararlanmadığımızı için üzülürüm ve hayıflanırım ama ben bunu bir sosyalisit olarak yaparım.

Bununla bir alakası olmayan Burhan Kuzu’nun böyle bir kaygısı olduğunu düşünmüyorum.

DÜNYADA VE TÜRKİYE'DE 68
Ben bunu şuna bağlıyorum: Bir toplum özgürlükçü ideolojiler ve akımlar oluşturabilmişse, o zaman 68 gibi bir olay dünyadan gelip geçtiğinde, o olay insanların özgürlükçü düşüncelerini takviye eder ve güçlendirir. Batı ve doğu Avrupa’a böyle olmuştur. Öğrenciler sadece kapatalizme karşı protestolarını göstermediler ayrıca kötü sosyalist ülkelerdeki rejimlere karşı da tepkilerini gösterdiler.

Türkiye’de herhangi bir özgürlükçü akımı geliştiremediğimiz için, biz de 68, Türkiye’nin yerli kalıpları içinde daha baskıcı şekilde yahut sosyalizmin baskıcı model örneklerine doğru davet etti. Bu benim açımdan kaçırılan bir fırsat. Ama dediğim o özgürlükçü ortamın ve ideolojilerin kurulamamasına Burhan Kuzu’nun benim kadar hayıflanıp hayıflanmadığından emin değilim.

Genellemelerle baktığınız zaman doğruya varamazsınız..."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...