Bütçe görüşmelerinin ilk gününe CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Kayseri'deki yolsuzluğa ilişkin açıklamaları damgasını vurdu.

İlişkili Haberler


Kılıçdaroğlu'nun dün Meclis'te kürsüden açıkladığı belgeler bugün partinin resmi internet sitesinde yayınlandı.

'Organize İşler' başlığıyla 7 belgenin bulunduğu açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Dün TBMM’de bütçe görüşülürken Başbakan’a; Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin de adının geçtiği 17 kişilik rüşvet çetesiyle ilgili dosya neden kapatıldı diye sorduk.

Sayın Başbakan 17 kişilik rüşvetçi çeteden biri olarak rüşveti ve çeteyi ihbar eden, ortaya çıkaran Hacı Ali Hamurcu’yu Belediye Başkanının anında şikayet ettiğini ve Hamurcu’nun mahkum olduğunu söyleyerek sözde sorumuza yanıt verdi.

Bu yanıt değildi, organize işe göz yummaydı.

Sayın Başbakan geriye kalan 16 kişiyi kanatları altına almış, dikkatleri cezaevinde bulunan birinin üzerine çekmiş ve konuyu kapatmıştı.

Biz onların kapattığı dosyayı belgeleriyle açıyoruz. Çünkü Sayın Başbakan’a Hacı Ali Hamurcu’nun mahkum olup olmadığını sormadık ki, o çetenin bir parçası. Mahkum olması çok normal. Biz onun mahkum olduğunu biliyorduk.

Hatta Başbakan'ın muhaliflerini gönderdiği Silivri’de yattığını da biliyorduk. Başbakan nedense mahkum dedi ama Silivri’de yatıyor diyemedi

Bir de çete üyesi diye hakkında işlem yapılması gereken 16 kişiye hiç değinmedi. Biz Kayseri’de rüşvet çetesi olarak adlandırılan o 16 kişinin dosyasının neden kapattırıldığını soruyoruz.

Sadece sormuyor, belgeleri de ortaya koyarak AKP’li bir belediye başkanının da adının geçtiği rüşvet ve yolsuzluk çetesinin neden korunduğunu, ipin ucunun nereye kadar gittiğini öğrenmek istiyoruz.

Bir diğer belgede 10 sayfa eksik olan ifade tutanağı görülüyor.
Bir diğer belgede 10 sayfa eksik olan ifade tutanağı görülüyor.

Sorumuz şu;

Çeteyle ilgili 26 sayfalık itiraf neden ve hangi gerekçeyle 16 sayfaya indirildi?

Biz Sayın Başbakan’a 10 sayfalık itiraf nerede diye sorduk. Yanıt veremedi veya vermedi.

Başbakan açıklamasında kamuoyunu yanıltmak, gerçekleri gözlerden gizlemek istiyor.

Bu amaçla yargılanması kasıtlı olarak engellenmiş 16 kişinin dosyasına, dosyadan alınan 10 sayfalık itirafın nereye gittiğine yanıt vereceğine çete üyesi itirafçının mahkumiyet dosyasından bahsediyor.

Sayın Başbakan Kayseri’de herkes biliyor, sen de bil ve dosyaları karıştırma.

Sorumuz çok açık çete oluşturup rüşvet dahil suç işleyen 17 kişilik dosya neden kapatıldı. Kim kapattırdı. Emri kim verdi?

Bir soru daha;

Kayseri Vali Vekili İbrahim Yurdakul tarafından Bakanlığa gönderilen yazıda, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve diğer belediye görevlilerine isnad edilen suçun, Türk Ceza Kanununun 252. maddesinde tanımı yapılan “rüşvet” suçunu oluşturduğundan bahisle, “… 3628 sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanununun 17. maddesi kapsamında değerlendirilmesinin uygun olacağı kanaati ile…” gereği için 21.08.2007 tarih ve 835 sayılı yazı Bakanlığa ekindeki rapor ile gönderiliyor

Şimdi soruyorum,

Sayın Vali Vekili İbrahim Yurdakul İçişleri Bakanlığı’na yazdığı bu yazıdan 38 gün sonra neden Gaziantep’e gönderildi.

Aynı belgenin “Ekler” bölümünde önaraştırma raporunun bulunduğu dosya kayıtlı.

Bu dosya da kayıp

Sayın Başbakan çok iyi bilir. Bilirkişi istenir, tayin edilir veya görevlendirilirse onun raporu beklenir. Ama 10 sayfası kayıp bu dosyada öyle olmamış. 04.12.2007’de Kayseri Melik Gazi Belediyesi konuyla ilgili iki uzmanı bilirkişi olarak görevlendiriyor.

Belediye bilirkişi görevlendirmiş ama dinleyen kim?

Demek ki aceleleri var

Bu öyle bir acele ki, bilirkişi 4 Aralık 2007 günü görevlendiriliyor ama Kayseri Vali Vekili Ali Yener Erçin muhakkik olarak raporunu 3 Aralık 2007 günü, yani bilirkişi atanmasından bir gün önce yazıyor. Bu rüşvet dosyasını kapatmak değilse nedir.

Bir sorum daha var;

Kayseri Valisi Osman Güneş 30 Kasım 2007 de müsteşarlığa atanmasına rağmen 04.12.2007’de vali olarak İçişleri Bakanlığı'na yazı yazarak bu dosyanın kapatılmasını istemiş midir, istememiş midir?

Osman Güneş müsteşar koltuğuna oturduktan sonra da bu dosyanın kapatılması için bakanlıktan olur almış mıdır?

Sayın Başbakan'ı uyarıyorum bunlara hemen hayır veya yok demesin,çünkü hepsinin belgesi var.

Bütün bu belge bilgiler ışığında diyorum ki Başbakan inkardan medet ummasın, dosya kapattırmasın, yolsuzluğun üstünü örtmesin, üzerine gitsin.

Gitmezse bu yolsuzluğun da parçası olacaktır”

Devamı gelecek …"