7 bin kişinin telefonu dinlendi iddiası gündemde... Star gazetesi ve Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, aralarında bakan, milletvekili, gazeteci ve işadamlarının da bulunduğu kişilerin telefonları yasadışı yollarla dinlendi.

Dinlenen isimler arasında İçişleri Bakanı Efkan Ala, Enerji Bakanı Taner Yıldız, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Başbakan Erdoğan'ın siyasi başdanışmanı Yalçın Akdoğan gibi önemli isimler var.

Ayrıca CHP Genel Merkezi santralinin de 3 yıl boyunca dinlendiği iddia edildi.

Dinleme Terörle Mücadele Kanunu ile yetkili savcılar Adem Özcan ve Adnan Çimen’in ‘Selam Terör Örgütü’ soruşturması adı altında başlatıldı.

2 savcı mahkemelerden aldığı izinlerle yedi binden fazla kişiyi dinledi.

Star ve Yeni Şafak gazeteleri, dinlendiği iddia edilen 7 bin kişiden yaklaşık 3 bininin listesini yayınladı.

Listede 43 gazeteci, 7 akademisyen ve 16 siyasetçi var.

Ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özel kalem müdürü ve iki danışmanı, kamu güvenliği müsteşarı ve Türkiye'nin Moritanya Büyükelçisi de dinlenen isimler arasındı.

Savcı Adem Özcan, geçtiğimiz günlerde yayımlanan HSYK kararnamesi ile, özel yetkili TMK savcılığı görevinden alınarak, Büyükçekmece adliyesine atanmıştı.

Adem Özcan, KCK soruşturmalarını yürütmüş, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı ifadeye çağıran Sadettin Sarıkaya'nın yerine atanmıştı.

SAVCIDAN AÇIKLAMA
Soruşturmada görevli olan Savcı Adem Özcan, iddialarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

İddiaları yalanlayan Savcı Özcan, şu ifadeleri kullandı:

“Söz konusu gazete haberlerinde geçtiği şekilde bu dosya kapsamında binlerce siyasetçi, yazar, STK temsilcileri ve işadamlarının telefonlarının dinlenilmesi ya da takibi kesinlikle yapılmamıştır."