70 milyonun kimliğini çaldılar

70 milyon vatandaşıa ait adres, telefon ve kimlik bilgilerini çetenin bu bilgileri hukuk bürolarına paket programlar halinde sattığı belirlendi. Paketler arasında Telefon Sorgu Programı, Plaka Sorgu Programı gibi başlıklar var.

Haberler 27.07.2010 - 12:40

70 milyonun kimliğini çaldılar

Kamu kurum ve kuruluşlarının veri tabanlarına girerek 'deki 70 milyon vatandaşın adres, kimlik ve telefon bilgilerini ele geçirdiği öne sürülen 3'ü kadın 15 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada; operasyonun 7 ilde yapıldığı belirtildi.

15 kişinin evlerinde bulunan bilgisayarlarda; “adres”, “telefon”, “kimlik” yazılı üç dosya bulundu.

Dosyalarda yaklaşık 70 milyon kişinin bilgilerinin olduğu ifade edildi.

Zanlıların bu bilgileri para karşılığı sattığı açıklandı.

Operasyon, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları Şube Müdürlüğü'nce ortaklaşa yapıldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürü Turan Odabaş, NTV’ye şu açıklamayı yaptı:

"15 kişi örgüt olarak şebekenin tamamı, örgütün pazarlama ve satın alma kısmı da var ve ayrı bir dosya olarak takip ediliyor. Sıkıntı şu, bu bilgiler resmi kurumların dataları. Sigorta bilgileri, adres bilgileri veya araç bilgileri. Bu bilgilere hackelemek veya bir takım programlarla ulaşılmış. Elde edilen bilgiler paket haline getirilip özellikle hukuk bürolarına satılıyor.

Hukuk büroları da özellikle icra işlemleri için bu bilgileri 1500-2000 lira gibi bir meblağla satın alıyor. Bu bilgiler şimdiye kadar 1500 kadar hukuk bürosuna satılmış. Bu avukatlarla ilgili Adalet Bakanlığı’ndan gerekli izinler alındı ve yasal işlem başlatıldı.

Şebeke şimdiye kadar bu satışlardan yaklaşık 3 milyon TL’lik bir gelir elde etmiş."

Şebekenin hazırladığı programlar arasında İstihbarat Programı, Telefon Sorgu Programı, Plaka Sorgu Programı gibi başlıklar dikkat çekiyor.

Sayfa Yükleniyor...