İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde, 8 Şubat’ta Terörle Mücadele ve Organize Suçlar Şube Müdürleri’yle İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı’nın görevden alınması, 15 Şubat’ta ise emniyet amiri ve komiser düzeyinde 10 memurun başka yerlerde görevlendirilmesinin ardından 3. bir tayin dalgası daha geldi. KCK operasyonlarını yürüten Terörle Mücadele, Organize Şube ve İstihbarat Şubesi’nde görevli polis memurları, pazar sabahı uyandıklarında cep telefonlarında “şark tayini” mesajı buldu. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bildirilen atamalar, İstanbul Emniyeti tarafından dün personeline tebliğ edildi.

TOPLAM 700 POLİS
Mesajda, 3 şubede görevli toplam700 polis memurunun, ‘şark’ta, yani Doğu illerinde görevlendirildikleri bildirilirken, bugün İstanbul Personel Şube Müdürlüğü’ne başvurmaları istendi. Habertürk gazetesinin haberine göre, ataması yapılan uzman polis memurlarının birçoğunun, KCK ve Ergenekon gibi önemli operasyonlarda görev yapan emniyet mensupları olduğu belirtildi.

Atamanın, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde 350, İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde 200, Organize Şube Müdürlüğü’nde ise 150 polis memurunu kapsadığı öğrenildi. Tayinlerin, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda gerçekleştirildiği bildirildi. İstanbul Emniyeti’nin kritik yerlerde görevli personel için tayinlerin ertelenmesini Emniyet Genel Müdürlüğü’nden isteyebileceği, bir yıla kadar erteleme yapılabileceği öğrenildi.

İÇİŞLERİ BAKANI: YÜZDE YÜZ YALAN
İstanbul'da 700 polisin tayin edildiği iddiasıyla ilgili konuşan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ise ‘Aslı olmayan bir haber. Yüzde yüz yalan bu kadar olur. .Bu geçmişte tayini çıkmış arkadaşlarımızla ilgili, alakasız bir haber’ dedi.

Bir gazetecinin, ''Yok mu öyle bir şey?'' sorusuna da Şahin, ''Bu geçmişte tayini çıkmış arkadaşlarımızla ilgili, alakasız bir haber'' yanıtını verdi.

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da, “Bu rutin bir uygulamadır” şeklinde konuştu.