75 yıl sonra Kerkük’e ilk ziyaret

Irak’ın Kerkük kentini ziyaret eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 75 yıl aradan sonra bu kente giden ilk Türk Dışişleri Bakanı oldu. Suriye'deki son gelişmeleri değerlendirmek üzere Kuzey Irak'a giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kürt lider Barzani ile bir araya geldi. Davutoğlu, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada 'Barzani'nin Türkiye'nin mesajını aldığını' söyledi.

Anadolu Ajansı 02.08.2012 - 11:21

75 yıl sonra Kerkük’e ilk ziyaret

Kuzey Irak’ta temaslarda bulanan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Davutoğlu’nun heyeti, Erbil'in 83 kilometre güneyindeki Kerkük'e bugün sabah yoğun güvenlik önlemleri altında girdi.

Kerkük ziyaretiyle ilgili sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından mesaj yazan Davutoğlu, "75 yıl aradan sonra Kerkük'e gelen ilk Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı olmanın gururunu yaşıyorum" dedi.

Türkmen cephesini ziyaret eden Davutoğlu burada bir açıklama yaptı: Davutoğlu şunları söyledi: "Türkiye için Irak gönüllerden ırak olan ülke değil. Irak'ın bütün kesimleriyle kardeşliğimiz var. Bütün Irak bizim için candan aziz dost. Tırnağınıza küçük diken batsa 75 milyon Türk Anadolu'da hisseder. Bir gece ansızın gelebilirim demiştim. Anı bir karar alıp bir sabah geldik. İnşallah daha çok geleceğiz, daha çok beraber olacağız. Bütün Türkiye'nin size selamlarını getiriyorum. Kerkük bütün bölgemizin örnek bir şehri. Buraya fitne sokmak isteyenler olabilir. Kerkük'ün barış şehri olmasını sağlayacağız."

1937'DEN SONRA İLK
Edinilen bilgiye göre, güvenlik gerekçesiyle gizli tutulan bakan Ahmet Davutoğlu'nun ziyareti uzun süredir planlanıyordu.

Daha önce dönemin Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras, 1937 yılında Kerkük'e gitmişti. Fahri Korutürk de daha sonra Cumhurbaşkanı olarak kenti ziyaret etmişti.

Ahmet Davutoğlu'nun ziyareti, 75 yıl sonra bu kente yapılan ilk ziyaret olma özelliği taşıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...