7'den 70'e herkese opera

Her sene Temmuz ayında İstanbul’da yapılan 3. Uluslararası İstanbul Opera Festivali '7'den 70'e Opera' sloganı ile başlıyor.

06.07.2012 - 14:06

7'den 70'e herkese opera

7 - 19 Temmuz tarihleri arasında Türk ve Dünya operalarının seçkin yapıtları İstanbul'un hem gözde hem de tarihi mekanlarında sahnelenecek. Konuk toplulukların sahnelediği birbirinden ilgi çekici eserlerin yanı sıra Saraydan Kız Kaçırma, IV. Murat, Yıldırım Bayezid gibi Türk kültürü ve yaşantısını konu alan operalar, Topkapı Sarayı, Aya İrini gibi orijinal tarihi dekorlarda ve pırıl pırıl İstanbul gecelerinde sanatseverler ile buluşarak görsel bir şölene dönüşecek.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Başrejisörü Yekta Kara'nın Sanat Yönetmenliğinde organize edilen festivalde 5 opera prodüksiyonu ve 1 Gala konserin yer aldığı toplam 10 temsil sanatseverlere unutulmaz anlar yaşayacak.

Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Samsun Devlet Opera ve Balesi yapımlarının yanı sıra festivalin bu seneki sürprizi dünyaca ünlü Arjantinli Tenor Jose Cura. Jose Cura'ya Ankara Devlet Opera ve Balesi Sanatçılarından Soprano Feryal Türkoğlu ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşlik edecek.

Festivale dair ayrıntıları Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcısı Nilgün Çelebi ile konuştuk.

Video: Özgüç Yiğit

Nilgün Hanım, Devlet Opera ve Balesi arka arkaya iki büyük organizasyon yapıyor. İlki yeni biten 3.Uluslararası İstanbul Bale Yarışması idi. Aradan ancak bir hafta geçti ve bu sefer 3. Uluslararası İstanbul Opera Festivali başlıyor. Sizin için günler çok yoğun geçiyordur tahmin ediyorum.
Gerçekten de ikisi de büyük çaplı ve uluslararası olan bu iki organizasyon için uzun süredir oldukça yoğun çalışıyoruz ama yaptığımız işler ilgi, alaka gördükçe yorgunluğumuzu tamamen unutup, çok memnun oluyoruz.

Festivalin bu seneki teması oldukça ilgi çekici.
Evet, bu sene festivalin teması Türkleri, Türk kültürünü ve yaşantısını konu alan eserleri tarihi mekanlarda sahnelemek. Ben de bunun çok ilgi çekici olduğunu düşünüyorum çünkü Aya İrini, Topkapı Sarayı, Yıldız Sarayı, Rumeli Hisarı gibi gece giremeyeceğiniz mekanlara gece girip, o atmosferde eser seyrediyorsunuz. Mesela; Topkapı Sarayı’nda Saraydan Kız Kaçırma ve 4. Murat sahnelenecek. Sultan 4. Murat zaten Topkapı Sarayı’nda yaşamış olduğu için seyirciler orijinal mekanda sahiden hikayeyi izlemiş olacak. Bence kaçırılmaması gereken bir fırsat.

Bu sayede hem tarihi mekanlar, hem de Türk eserler tanıtılmış olacak, özellikle de yabancı sanatseverlere...
Kesinlikle öyle. Bizim artık bir çok bestecilerimiz, koreograflarımız, kendimize ait opera ve bale eserlerimiz var. Reşat Nuri Güntekin, Halit Ziya Uşaklıgil gibi edebiyatçılarımız nasıl Türk edebiyatını yarattıysa aynı şekilde Selman Ada, Çetin Işıköz, Okan Demiriş gibi bestecilerimiz de bizim ulusal operalarımızı yarattı. Dünyanın 400 yılda geldiği yeri biz ulusal opera ve balelerimiz ile 60 yıl gibi kısa bir sürede yakaladık diye düşünüyorum. Tabii ki daha alacak çok yolumuz var.

Türk eserlerin yanı sıra sanatseverler için hoş sürprizler de olacak sanırım.
Festivalin ağır topu ünlü Arjantin’li Tenor Jose Cura. Aynı zamanda orkestra şefliği de yapan Jose Cura’nın konser performansları çok ilginç çünkü hem yönetiyor, hem söylüyor hem de espriler yapıyor, çok teatral. Jose Cura'ya Ankara Devlet Opera ve Balesi Sanatçılarından Soprano Feryal Türkoğlu ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşlik edecek.

Festivallerin sonlanmadığını biliyoruz. Diğer aylarda neler var?
Bundan sonra Ağustos ayında 10. Uluslararası Bodrum Bale Festivali var. 19. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivalinin ilk bölümü Haziran ayında yapıldı, bu sene Eylül ayında da devam edecek. Biz her sene bu tempoda çalışıyoruz. Tatil yok. Böylece güzel bir yaz sezonu daha geçireceğiz.

Sanatseverler festival programını incelerken değişik seçenekler ile karşılaşacak. Biz de festival haberlerini vermeye devam edecegiz...

PROGRAM
7 Ttemmuz

Don Giovanni Ankara Devlet Opera ve Balesi

9-10-11 Temmuz

Saraydan Kız Kaçırma Samsun Devlet Opera ve Balesi

12 Temmuz

José CURA Gala Konser

Soprano Feryal Türkoğlu İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası

14-15 Temmuz

IV. Murat İzmir Devlet Opera ve Balesi

16-18 Temmuz

Yıldırım Bayezid İstanbul Devlet Opera ve Balesi

19 Temmuz

Aşk-ı Memnu Antalya Devlet Opera ve Balesi

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...