8 Mart'ta kadınlar için neler yapılacak?

Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünce (KSGM), ''Dünya Kadınlar Günü'' etkinlikleri kapsamında, Şanlıurfa'da ''GAP ve Kadının Güçlendirilmesi'' konulu panel düzenlenecek.  Ayrıca diğer illerde de çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.03.2010 - 11:18

8 Mart'ta kadınlar için neler yapılacak?

Kadın Dernekleri Federasyonu, İzmir'de ''Değişim Yarat'' kampanyasını başlatacak. 8 Mart Kadın Platformu, Ankara ve İstanbul'da miting düzenleyecek.        

7 Mart Pazar günü KSGM ile Şanlıurfa Belediyesi ve GAP İdaresi Başkanlığının iş birliğinde gerçekleştirilecek ''GAP ve Kadının Güçlendirilmesi'' konulu panele, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan katılacak.       

Devlet Bakanları Selma Aliye Kavaf ve Cevdet Yılmaz'ın da birer konuşma yapacağı panelde, ''kadının yasal hakları'', ''kadın ve eğitim'', ''kadın ve sağlık'' ve '''deki kadın istihdamı ve girişimciliği'' konuları ele alınacak.        

Bölge kadınlarının GAP Projesi kapsamında edindikleri mesleki bilgi ve becerilerle hazırladıkları ürünler de etkinlik kapsamında sergilenecek.
       
TOPLANTI VE MİTİNGLER YAPILACAK
Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, 7 Mart Pazar günü, 81 ilde yürütülecek ''Değişim Yarat'' kampanyasını İzmir'de basın toplantısıyla tanıtacak. Konak Belediyesi Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'ndeki toplantıda, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok, Sanatçı Zuhal Olcay ve Gazeteci Nur Batur'un katılacağı panel düzenlenecek.        

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, İzmir Kadın Kuruluşları Birliği, İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, ''kadınların içinde yaşadığı koşullar göz önüne alındığında kutlanacak bir olay olmadığını'' ifade etmek amacıyla 8 Mart'ta ortak basın duyurusu yayınlayacak.        

8 Mart Kadın Platformu ise 6 Mart Cumartesi günü İstanbul'da Kadıköy Tepe Nautilus önünde, Ankara'da ise Ziya Gökalp Caddesi'nde saat 13.00'de miting düzenleyecek. İzmir'de ise 7 Mart Pazar günü Cumhuriyet Meydanı'ndan Konak Meydanı'na yürüyüş yapılacak.       

Toplum Gönüllüleri Vakfı üyesi gençlerin düzenlediği ''Erkeklik İstisnai Bir Durumdur'' başlıklı fotoğraf sergisi, Afyon, Ankara, Bursa, Çanakkale, Denizli, Eskişehir, Hatay, Hendek, İzmir, İstanbul, Kastamonu, Konya, Mersin, Muğla, Nazilli, Samsun, Siirt, Tokat ve Uşak'ta 8 Mart Pazartesi günü açılacak. 

''DOĞU'NUN KADINLARI''        
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla ''Doğu'nun Kadınları'' adlı bir dizi etkinlik düzenledi.
        
''Doğu'nun Kadınları'' üst başlığı çerçevesinde 8-10 Martta gerçekleştirilecek etkinlikler, moderatörlüğünü gazeteci-yazar Ece Temelkuran'ın üstleneceği panelle başlayacak.
        
Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde 8 Martta yapılacak ''Göçmen Kadın ve Yazarlar'' konulu panele, yazar ve edebiyat eleştirmeni Salma Jayyusi, Lübnanlı kadın hakları aktivisti, şair, gazeteci ve yayıncı Joumana Haddad, Suriyeli şair Maram Al Masri, Iraklı şair-çevirmen Amal Al Jubouri, Filistin kökenli ABD'li şair ve antolojist Nathalie Handal katılacak.
        
''Doğu'nun Kadınları'' etkinliği 8 Mart akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda ABD'de yaşayan İran asıllı ''ateş sesli diva'' Mamak Khadem'in vereceği konserle devam edecek.
        Sayfa Yükleniyor...