8 PKK'lının defin krizine çözüm

Başbakan Erdoğan, Kazan'da ölen İran uyruklu PKK'lıların nereye defnedileceğiyle ilgili sorunun çözümü için talimat verdi.

Haberler 17.12.2011 - 09:35

8 PKK'lının defin krizine çözüm

TSK’nın Kazan Vadisi’nde yaptığı operasyonda ölen İran uyruklu PKK’lıların nereye gömüleceğiyle ilgili kriz, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın devreye girmesiyle çözülüyor.

BDP’li Sırrı Sakık, 52 gündür Malatya’da morgda bekletilen cenazelerin ailelerine verilmesiyle ilgili Erdoğan, İçişleri Bakanı Şahin ve bazı hükümet üyeleriyle görüşmeler yaptı.

BDP grubuna giden Bakan Şahin, 8’i İranlı, 19 PKK’lının cenazeleriyle ilgili talepleri dinledi. BDP’liler, İran’ın kabul etmediği cenazelerin, ailelerin isteği üzerine, sınıra yakın yerde toprağa verilebilmesini istedi. Şahin ise 24 Ekim’de Adalet Bakanlığı’nın çıkardığı Adli Tıp Yönetmeliği’ni okudu ve cenazelerin bulunduğu ilin mülki amirinin göstereceği yerde toprağa verilebileceğini belirtti.

BDP’liler, ilk otopsinin Çukurca’da yapıldığını ve olay yerinin Hakkâri sınırları içinde bulunduğunu söyledi. Şahin, Adalet Bakanı’yla görüşeceğini bildirdi.

BDP’li Sakık, ameliyat sonrası ilk kez önceki akşam Meclis’e gelen Erdoğan’la da konuyu görüştü. Sakık, “Bu aileler de bayramda çocuklarının ziyaret edecekleri bir mezarı olsun istiyor” dedi. Erdoğan, Ergin’e ve Şahin’e ‘çözüm’ talimatı verdi.

Şahin, dün BDP’li Pervin Buldan’ı arayarak, gerekli düzenlemelerin yapılacağını iletti. Genelge ve yönetmelikteki defin yerinin belirlenmesiyle ilgili bölümlerin değiştirilmesi üzerine çalışıldığı belirtildi.

Defin sorununa, 24 Ekim’de değiştirilen Adli Tıp Yönetmeliği ile Adalet Bakanlığı’nın 71 No’lu genelgesi neden oluyor. İran resmi olarak cenazeleri kabul etmediği için, ’de öldürülen İranlılar, sınır köylerindeki ailelere veriliyordu. PKK, cenazeleri yeniden Türkiye’ye getirip gövde gösterisi yapıyor ve Hakkâri’de defnediyordu. Bunu engellemek için, ‘sahipsiz teröristlerin defnedilmesi için Adli Tıp Kurumu’nun bulunduğu ilin mülki idare amirinin yer göstermesi’ kuralı getirildi.

Sayfa Yükleniyor...