Usta yönetmen Metin Erksan, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin 60. Yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Bir Film Bir Yönetmen: Metin Erksan” adlı etkinliğe katıldı.

Erksan’ın en önemli filmlerinden Susuz Yaz’ın öğrencilere gösterildiği etkinlikte bir de söyleşi düzenlendi. Söyleşide konuşan Erksan, bu filmin senaryo yazarının, senaryoyu yazdığını inkar ettiğini anımsatarak, “Türkiye’de kimse bunun üzerinde durmadı. ‘Bakalım adam ne yazmış, Metin ne yapmış’ diye sormadı” eleştirisinde bulundu.

'Susuz Yaz' filminin dönemin sansürcü anlayışı nedeniyle Berlin Film Festivali’ne kaçak yollardan götürüldüğünün anımsatılması üzerine Erksan, ''Susuz Yaz, festivale Metin Erksan’ın adıyla girdi. Beni dolandıran kişi, 2004 yılında ‘Ben filmden Metin Erksan ismini sildirmeseydim, Altın Ayı Ödülü’nü kazandığı festivale katılamayacaktı’ demiş. Bu yalandır” diye tepki gösterdi.

Türkiye’de 1980 sonrasının politikalarından kaynaklanan ekonomik ve sosyal tıkanıklık nedeniyle 26 yıldır film çekemediğini söyleyen Erksan, Susuz Yaz filminin o dönemde Türkiye’yi temsil edemeyeceğinin söylendiğinin anımsatılması üzerine, “Susuz Yaz Türkiye’yi temsil etti, ödülü de kazandı. Ben Türk Sineması’na festivallerin yolunu açtım” diye konuştu.