Fırat Kalkanı harekatında 13'üncü gün: 9 köy daha IŞİD'den temizlendi

Genelkurmay Başkanlığı, Fırat Kalkanı operasyonunda bugün 9 köyün daha IŞİD'den temizlendiğini duyurdu.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.09.2016 - 18:32 | Son Güncelleme : 05.09.2016 - 22:19

Fırat Kalkanı harekatında 13'üncü gün: 9 köy daha IŞİD'den temizlendi

Genelkurmay Başkanlığı, Fırat Kalkanı operasyonuna ilişkin art arda iki açıklama yaptı.

İlk açıklamada, koalisyon güçleri desteğindeki Özgür Suriye Ordusu tarafından gerçekleştirilen harekat kapsamında 7 köyün daha IŞİD'den temizlendiği bildirildi.

Açıklamada, harekatın 13'üncü gününde harekat bölgesinde teröristlere ait olduğu belirlenen 9 hedefin Fırtına obüsleriyle 99 atım yapılarak tam isabetle vurulduğu da kaydedildi.

İlerleyen saatlerde yapılan açıklamada 2 köyün daha ele geçirildiği belirtildi. Böylece gün içerisinde IŞİD'den kurtarılan köy sayısı 9'a yükseldi.

GÜVENLİK RİSKLERİ DEVAM EDİYOR

Dün Azez-Cerablus hattının birleştirilmesiyle 98 kilometrelik sınırında IŞİD varlığı kalmamıştı. Ancak bölgedeki askeri kaynaklara göre, IŞİD'den temizlenen hattın genişliği Türkiye'nin güvenlik risklerini tam olarak ortadan kaldırmıyor.

TÜRKİYE HALA IŞİD'İN MENZİLİNDE

Mevcut hatta doğuda Cerablus bölgesinde yer yer 20 kilometreyi aşan derinlik, yeni ele geçirilen batıdaki bölgelerde 10 kilometreye kadar düşüyor.

Bu durumun Türkiye'nin suriye sınırındaki yerleşim birimlerini henüz tam olarak IŞİD'in elindeki füze sistemlerinin menzilinden çıkarmadığı belirtiliyor.

HAREKATTA ÜÇÜNCÜ AŞAMA

Bu nedenle harekatta üçüncü aşamaya geçildiği ve hedefin, 98 kilometrelik hattı Suriye içlerine, yani güneye doğru genişletmek olduğu belirtiliyor.

Harekatın önümüzdeki günlerde 20-25 kilometreyi bulan derinliğe kadar ilerleyeceği ifade ediliyor. 

Sayfa Yükleniyor...