Fırat Kalkanı açıklaması: 90 DAEŞ hedefi vuruldu

Fırat Kalkanı Harekatı'nda 90 DAEŞ ve 5 PKK/PYD hedefine ateş destek vasıtalarıyla atış yapılarak, teröristlerce kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçlar imha edildi.

Anadolu Ajansı 09.11.2016 - 11:39 | Son Güncelleme : 09.11.2016 - 11:40

Fırat Kalkanı açıklaması: 90 DAEŞ hedefi vuruldu

Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan bilgilendirmeye göre, DAEŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek, hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek için Suriye'nin kuzeyine yönelik 24 Ağustos'ta başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı'nda 78. gün geride kaldı. 

Harekat kapsamında Mare ve Rai hattında, muhalif unsurlardan oluşan özel görev kuvvet gruplarınca Rai'nin güneyinde yer alan Numan, Susanbat, Tall Curji, Şabiran, Tarhin, Tubacık, Küçük Şandi'de büyük ölçüde kontrol sağlandı, tam kontrol sağlanmasına yönelik faaliyetler ile mayın ve el yapımı patlayıcı temizliği devam ediyor.

Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 2 muhalif şehit oldu, 26 muhalif yaralandı, destek sağlayan unsurlarda ise zayiat ve hasar meydana gelmedi.

Terör örgütü DAEŞ'e ait bomba yüklü bir araç, Tall Curji bölgesinde imha edildi.

Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 186 meskun mahalde yaklaşık bin 500 kilometrekare alanda kontrol sağlandı.

BİN 483 EL YAPIMI PATLAYICI ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Hedef tespit vasıtalarıyla tespit edilen 90 terör örgütü DEAŞ ve 5 PKK/PYD hedefine ateş destek vasıtalarıyla atış yapılarak, teröristlerce kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçlar imha edildi.

Türk Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından hava harekatı icra edilmedi, ani çıkacak hedeflere yönelik olarak, "yerde bekler" uçak görevlendirildi.

Koalisyon güçlerince, Maşibayn ve Tubacık bölgesinde tespit edilen DAEŞ terör örgütü unsurlarına yönelik 2 hava harekatı gerçekleştirilerek 6 terörist etkisiz hale getirildi, 1 Doçka monteli araç ve 1 havan imha edildi.

Terör örgütü DAEŞ'ten temizlenen bölgelerde, muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerince 20 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak imha edildi.

Harekatın başından bugüne kadar, çoğu tuzaklanmış 36 mayın ve bin 483 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak etkisiz hale getirildi.

Suriye sınır hattında insanlı keşif uçağı ile kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyeti gerçekleştirilmeye devam ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...