Aydın'ın Bozdoğan ilçesi Akseki köyünde yaşayan Suzan (43) ve Selami (50) Akkaya çiftinin, Aydın Doğumevinde prematüre olarak 900 gram ağırlığında dünyaya gelen Arif isimli bebeği, Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yeni Doğan Ünitesinde tedavi altına alındı.

Muayenede, Arif bebeğin kalbinde 2 milimetre büyüklüğünde açık kalmış bir damar bulunduğu, bunun da kalp ve solunum yetmezliğine neden olduğu belirlendi.

ADÜ Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Berent Dişçigil başkanlığındaki ekip tarafından ameliyata alınan Arif bebek, 2 saat süren müdahalenin ardından sağlığına kavuştu.

ADÜ Tıp Fakültesi Yeni Doğan Ünitesinde görevli Doç. Dr. Münevver Kaynak Türkmen, bebeğin 26 haftalık doğduğunu, akciğerinde sorun belirlendiğini söyledi.

Açık damarı önce ilaçla tedavi etmeye çalıştıklarını ancak başarılı olamadıklarını belirten Türkmen, bu damarın açık kalmasının uzun dönemde bebeğin iyileşmesini geciktirici bir durum olduğu için ameliyat kararı alındığını söyledi.''ENDER GÖRÜLEN DURUM''
Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Berent Dişçigil de 900 gram ağırlığındaki bir bebeğe kalp ameliyatı yapılmasının ender görülen bir durum olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

''Bu bebek çok küçük doğduğu için, normalde doğumdan sonra kendiliğinden kapanması gereken damarın kapanmaması çok ciddi sorun yarattı. Özellikle akciğerlerin gelişimini engelledi. Hem solunum hem de kalp yetmezliği içerisine giren bu bebekte yapılacak iş, bu anne karnında açık olması gereken ancak doğumdan sonra kapanması gerekip de kapanmayan bu damarın kapatılmasıydı. Bebeğin küçüklüğünden dolayı oldukça zor bir ameliyat oldu. Normalde bir erişkinde 3 santimetre olan bir damar, bu büyüklükteki bir bebekte 2 milimetredir.''