900 metre derinlikte görüntülendi

Dünyanın en gizemli canlılarından biri olan dev mürekkep balığının görüntüleri, ilk kez videoya kaydedildi.

900 metre derinlikte görüntülendi

Araştırmacılar, Japonya’nın açıklarındaki Pasifik sularında, ilk kez dev bir mürekkep balığına ait video görüntüleri elde etti. Neredeyse bir otomobil büyüklüğünde olduğu belirtilen dev canlının, yüksek çözünürlüklü iki fotoğrafı da dünya medyasına düştü.

Pasifik Okyanusu’nun derin sularında yüzlerce saat süren bekleyişin ardından, araştırmacılar yaklaşık 3 metre uzunluğundaki dev deniz yaratığını görüntülemeyi başardı.

CNN’e konuşan deniz biyoloğu Richard Ellis, ‘İnsanlık, bu canlıları yüzyıllardır arıyor... Elde edilen görüntüler sayesinde dev mürekkep balıklarının nasıl hareket ettiğini, yüzdüğünü ve kıskaçlarını nasıl kullandığını anlayabileceğiz’ dedi.

Dev canlı, Temmuz ayında Tokyo'dan 980 km mesafedeki Ogasawara Adaları'nda, neredeyse 1 km derinlikte görüntülendi.

SEKİZ KOLLU YARATIK
Ellis, dev canlının sekiz kola sahip olduğunu belirterek, ‘İki kıskacı çok uzun. Bu kollarını avını yakalamak için kullanıyor” dedi. Dev canlının kıskaçları üzerinde, dişleriyle beraber sıralanmış olan emici vantuzlar yer alıyor.

Dev mürekkep balıkları hakkında, ‘The Search for the Giant Squid’ adlı kitabı bulunan Ellis, ‘İnsanlar onun yaşadığından bile emin değildi” ifadesini kullandı.

Japonya Ulusal Müzesi'nden Tsunemi Kubodera, AFP'ye yaptığı açıklamada, 'dev mürekke balığının en uzun kıskaçlarının eksik olduğunu, aksi takdirde boyunun 8 metreye ulaşacağını' söyledi.

Dev mürekkep balıklarının ölüleri geçmişte okyanuslara açılan kıyılara vurmuş, ayrıca vücutlarına ait parçalar da bulunmuştu. Ancak görülme olasılığı son derece nadir olan canlıların bu özelliği, varlıkları hakkında şüphe doğurmuştu.

900 metre derinlikte görüntülendi - 1 Fotoğraf: NHK/NEP/Discovery Channel/European Pressphoto Agency (Büyütmek için tıklayın).

2004’TE ORTAYA ÇIKTI
Yıllar süren aramaların ardından, dev mürekkep balıklarının suyun derinliklerinde yüzerken fotoğrafları elde edildi. 2006’da ise su yüzeyinde hareket ederken fotoğrafları çekildi. Ancak bugüne dek bu canlıların yaşadığı derinliklere inilemedi ve okyanusta hangi köşeyi ev kabul ettikleri anlaşılamadı.

Japonya’da 285 saat süren veiki küçük denizaltıyla toplam 55 dalış gerçekleştirilerek yapılan araştırmada, okyanusun 900 metre derinliğinde ilk kez bir dev mürekkep balığı görüntülendi. Dalışlar, en derin 915 metreye kadar yapıldı.

Araştırma, Japonya Ulusal Bilim Müzesi, Discovery Channel ve Japon televizyon kanalı NHK ortaklığında gerçekleştirildi. Discovery Channel, dev mürekkebi yakalayabilmek için, canlının görebildiği ışık saçan son derece hassas kamera sistemleri kullanıldığını, aynı zamanda dev balığı çekecek parlak nesneler ve ışıklar kullanıldığını belirtti.

NHK ve Discovery Channel, görüntüleri bu ay içinde hazırlanacak belgeselde yayımlamayı planlıyor.

Sayfa Yükleniyor...