91 yaşındaki gurbetçi corona virüsü yendi

Londra'da yaşayan 91 yaşındaki gurbetçi İbrahim Özalp'in, geçirdiği kalp krizi sonrası gittiği hastande corona virüse yakalandığı anlaşıldı. Özalp ilerleyen yaşına rağmen hastalığı yenmeyi başardı.

Haberler - DHA 25.03.2020 - 14:05

91 yaşındaki gurbetçi corona virüsü yendi

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya genelinde yayılmaya devam ederek bugüne kadar binlerce kişinin ölümüne neden olan corona virüs, en çok ileri yaşlardakileri tehdit ediyor.

İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşayan 91 yaşındaki Kahramanmaraşlı gurbetçi İbrahim Özalp ise ilerleyen yaşına rağmen hastalığı yenmeyi başardı.

Özalp'ın corona virüsten kurtulması başta İngiltere olmak üzere tüm dünyada ilgiyle karşıladı.

"KONTROL AMAÇLI TEST YAPILDI"

Londra'nın kuzey bölgesinde tedavi gördüğü Homerton Hastanesi'nden taburcu edilen İbrahim Özalp, oğlu Behzat'ın evinde yaşamını sürdürüyor. Oğlu, gelini ve torunları Özalp'in odasına maske ve eldivenle giriyor. Behzat Özalp, babası sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyledi.

Behzat Özalp, babasının hastaneye kaldırılmasını ve tedavi sürecini ise şöyle anlattı:

"13 Mart Cuma günü eve gelince babamın rahatsız olduğunu ve yemek yemediğini söylediler. Aspirin verdik, daha sonra terleyince de üstünü değiştirdik. Cumartesi günü doktora götürdüm. Doktor, ‘kalp krizi geçirmiş' dedi. Hastanede beklerken doktor kontrol amaçlı corona virüs için test yapacaklarını söyledi. Test yapıldı ve 2 gün sonra doktor ‘babanız corona virüse yakalanmış, acilen ayrı bir odaya koymamız lazım' dedi. Babam hastanenin bir odasında kaldı, bir süre tedavi gördükten sonra corona virüs hastalarının tedavi gördüğü bölüme aldılar. Aradan 2-3 gün geçtikten sonra doktor beni arayarak 'baban virüsü atlattı ama yine de emin olalım pazar günü götürebilirsin' dedi. Hastaneye gittim, doktor babamın virüsü atlattığını ancak ikinci bir defa yakalanabileceğini o nedenle eve otobüsle gitmesinin sakıncalı olduğunu belirtip, ambulansla gönderdi. Babam şu an evde ve corona virüsü atlattık. Babamın solunum rahatsızlığı olmadığı ve bağışıklık sistemi güçlü olduğu için corona virüsü yendi. Babamın sağlığına kavuşmasından dolayı çok mutluyum."

"GELENEKLERİMİZE ARA VERELİM"

Behzat Özalp, babasının yanına giren herkesin eldiven ve maske taktığını belirterek, "Ben özellikle Türkiye'ye seslenmek istiyorum; yaşlılarımız evlerinden dışarı çıkmasın, yasaklara ve kurallara uysunlar. Ayrıca bizim geleneklerimiz, alışkanlığımız olan el öpme, sarılma ve tokalaşmalara ara verilsin. Bir süre de kimse birbirine misafirliğe gitmesin" dedi.
İbrahim Özalp'ın torunu da ileri yaşlardakilere sokağa çıkmama çağrısında bulundu.

CORONA VİRÜS'E KARŞI İNGİLTERE'DE SERT TEDBİRLER

Sayfa Yükleniyor...