Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Van Belediye Başkanı Bekir Kaya ile tutuksuz sanıklar Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak ile Sinan Uysal, Salih Aktan, Semra Azizoğlu ve Gülbeyaz Gümüş hazır bulunurken, diğer sanıklar katılmadı.

Duruşmada Kürtçe savunma yapması için atanan Necati Güvenç'e kimlik tespiti ve tercüman yemini ettirildi. Daha sonra sanıklar Kürtçe savunma yaptı.

Sanıklardan Selim Sadak, kendisinin yapılan basın açıklamasına katılmadığını ve bin 500 defadan fazla yargılandığını söyledi.

İlk defa kendini bu kadar mutlu hissettiğini belirten Sadak, ''Duygularımızı, düşüncelerimizi kendi ana dilimizle ifade ediyoruz. Basın açıklamasındaki konulan DTP'nin bir bildirgesi konusu olarak görülebilir, ama bizim vicdanımın sesidir'' dedi.

Sanık avukatlarından Fethi Gümüş de daha önce Kürtçe savunma yapılamadığını hatırlatarak, “Şimdi tavan da başımıza yıkılmadı, dünya da yıkılmadı. Belki süre olarak biraz kayıp olmuştur'' diye konuştu.

Mahkeme heyeti, terör örgütü üyeliğiyle yargılanan tüm sanıklarının “delil yetersizliği”nden beraat etmesine karar verdi.

İddianamede, 4 Aralık 2009 tarihinde kapatılan DTP'nin 98 belediye başkanı ile 8 il genel meclis başkanının, terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'ın halen hükümlü bulunduğu İmralı Kapalı Cezaevi'ndeki koşulları ile ilgili iddialar üzerine bir araya geldiği belirtilmişti.

Haklarında ''Terör örgütünün propagandasını yapmak'' ve ''örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'' suçlarından 20 yıla kadar hapis cezasının istenen sanıklar arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran ve Yenişehir Belediye Başkanı Mehmet Selim Kurbanoğlu da yer alıyor.