NTV

AB Bakanı Ömer Çelik'ten Almanya açıklaması

Anadolu Ajansı

Türkiye

AB Bakanı Ömer Çelik'ten, Almanya ile yaşanan gelişmelere ilişkin açıklama geldi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Anadolu Ajansı Editör Masası'nın konuğu oldu.

Almanya ile yaşanan toplantı krizine ilişkin "Bu kuşkusuz ağır bir krizdir" değerlendirmesi yapan Çelik, Türk bakanların Almanya'da Türklerle yapacağı toplantıların engellenmesinden yerel makamların değil, hükümetin sorumlu olduğunu söyledi.

"Bu engellemelerden hükümet sorumludur. 'Yerel otoriteler sorumlular' ifadesini kabul etmiyoruz. Doğru da değil. Sistematik engellemeler olduğunu biliyoruz." Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bildiğimiz şeyler de var. Sigorta şirketlerine baskı yapılıyor, salonların sigortasının yapılmaması için. 20 yıldır hizmet veren salonun ruhsatı iptal ediliyor. Bunları biliyoruz. Gözümüzün önünde yapılıyor. Sistematik engelleme söz konusu. Bunu kayda geçirdiğimizi, not ettiğimizi muhatabıma söyledim."

"BU YOLDAN VAZGEÇMELİLER"

Çelik, durumun ağır bir kriz olduğunu belirterek, "Bunu düzeltmeleri gerekir. Bu yoldan vazgeçmeleri gerekir. Netice itibarıyla bir 'hayır' kampanyası yapmak ya da engellemek istiyorlarsa, bunun hiçbir şekilde faydası olmaz. Tam tersi olur." ifadesini kullandı. 

"ALMANYA YÖNETEMİYOR"

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çelik, Türkiye'nin yükselen güç olmaya başladığı andan itibaren Almanya ile arasında rekabet olduğunu belirterek, "Bu rekabeti bir sinerji üretecek, aramızdaki işbirliğini artıracak, kazan-kazana dönüştürebilecek şekilde yönetmemiz gerekirdi fakat Almanya bunu bu şekilde yönetemiyor." dedi.

"AŞIRI SAĞ YÜKSELİYOR, KENDİLERİ KAYBEDİYOR"

AB'deki aşırı sağın yükselişine dikkati çeken Çelik, "AB uzun zamandır yeni bir cazibe üretemiyor. İç sorunlara gömülmüş durumda." dedi.

Çelik, Almanya, Hollanda ve Fransa'daki seçimlerin birliğin kaderini belirleyeceğine işaret ederek, "Şöyle yanlış bir şey yapıyorlar. Aşırı sağla mücadele etmek için, onların elindeki argümanlarını alabilmek için benzer politikalara imza atıyorlar. Her seferinde gördüler ki, aslında aşırı sağ yükseliyor ve kendileri kaybediyor." diye konuştu.

AB'nin göçmen sınavını veremediğine de değinen Çelik, iktidarların aşırı sağın göçmen karşıtlığı politikası karşısında, kamuoylarını zehirleme yolunu seçtiğini söyledi. 

Çelik, bu politikanın "Avrupa karşıtlığı" oluşturduğunu vurgulayarak, Avrupa içinde etnik ve mezhepsel çatışmaların yeniden alevlenebileceği uyarısında bulundu. 

"TÜRKİYE AB ÜYESİ OLMAK İSTİYOR MU?"

"Bana bazen 'Türkiye hala AB üyesi olmak istiyor mu?' diye soruyorlar" diyen Çelik şunları söyledi:

"Ben de şunu söyledim. 'Türkiye AB üyesi olmak istiyor mu' cümlesinde 'Avrupa' kelimesi önemli. Hangi Avrupa? Eğer kastettiğiniz şey Sarkozy'nin, Le Pen'in, Wilders'in kafasındaki Avrupa ise Türkiye böyle bir AB içinde hiçbir zaman olmak istemez, böyle bir AB'yi meşru görmez. Ama siyasi değerler temelinde entegre olmuş, insan hakları ve demokrasi konusundaki çifte standartlardan arınmış, Avrupa'nın kurucu babalarının ortaya koyduğu çerçevede barış ve istikrar projesi olan Avrupa'yı diyorsanız Türkiye zaten bunun doğal bir parçası olma arzusundadır."

ETİKETLER