Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "14 Aralık" soruşturması sonrası AB ile karşılıkla açıklamalarla yaşanan gerilime değindi.

Soruşturmada gözaltına alınanların gazetecilik faaliyeti nedeniyle gözaltına alınmadığını aktaran Çavuşoğlu, "AB'nin yaptığı açıklamalar samimi değil" dedi.

Bakan, gözaltındaki gazetecilerin serbest bırakılmasına yönelik talimatın da kabul edilemeyeceğini dile getirdi.

Bakan Çavuşoğlu şunları söyledi:

"Gazetecilerin tutuklanmasını arzu etmeyiz. Burada açıklamalara baktığımız zaman bana yazılan mektubu da basına sızdırmışlar. Hem güçler ayrılığından bahsedeceğiz hem de yargı bağımsızlığından bahsedeceğiz hem de yürütmeye serbest bıraksın diyeceksiniz. Biz buna karşıyız.

Birinin gazetecilik faaliyetinden dolayı içeride olmasını istemeyiz. Ama gazeteciler suç işlemez söylemini doğru bulmuyoruz. Siyasetçiler ve sporcular da suç işleyebilir. Gazeteciler de suç işliyorsa dokunulmaz olmamalıdır.

Başsavcı bu insanlar gazetecilik faaliyeti nedeniyle değil, silahlı suç örgütünden gözaltına alındı dedi. AB'den gelen açıklamaya bakılınca, bir hukuki süreç başlatıldı, içinde gazeteciler olunca müzakere sürecini durdurmaya yönelik tehditler yapıldı, bu açıklamalar samimi değil.

Biz AB'ye üye olmak istiyoruz. Yargı ve temel haklar fasıllarını açmak istiyoruz. Gazetcilerin tutuklanmasıyla ilgili üzüntü dile getirilebilir ama bir yargı süreci başladıktan sonra bu kadar ağır eleştiriyi kabul edemeyiz. Bunların derhal serbest bırakılsın gibi bir talimatı da kabul edemeyiz. İngiltere'de de gazete kapatıldı ve gazeteciler hapse atıldı. Dİnleme faaliyetleri yüzünden."