AB Teşvik Fonları popçulara gitmiş

Elton John konseri için AB fonlarından 600 bin Euro harcandığı ortaya çıktı. Backstreet Boys, Moby ve Editors bu fonlardan yararlanan müzisyenler arasında.

23.11.2010 - 19:04

AB Teşvik Fonları popçulara gitmiş

AB Fonlarının sadece tarım, alt yapı yatırımları, eğitim ya da bölgesel kalkınmayı sağlamak gibi amaçlar için kullanıldığını düşünenler yanılıyor. Avusturya gazetelerinden die Presse'nin yaptığı kısa bir araştırmadan sonra sadece Elton John'un Napoli'deki konserine AB'nin kasasından 600.000 Euro harcandığı ortaya çıktı.

Elton John'un konserinin teşvik kararını bölgesel farklıların giderilmesinden sorumlu Komiser Avusturyalı Johannes Hahn'ın verdiği tespit edildi. Bölgesel kalkınmayı sağlamak için ayrılan 2,25 milyon Euroluk fonun 600.000 Euro'sunun Elton John konserine harcandığını doğrulayan basın sözcüsü bir inceleme başlatıldığını, paranın yasalara aykırı harcandığı tesbit edilirse geri ödeneceğini belirtti.

Maalesef bu müzisyenlere sağlanan tek maddi destek değil. Örneğin AB Komisyonu 2009 yılında Kopenhag'da düzenlenen BM Dünya İklim Konferansı sırasında yürüttüğü bir tanıtım kampanyası için tam 1,5 milyon Euro harcamış. Bu paranın 1,2 milyonu Müzik televizyonu MTV'ye kalanı da kendi ülkelerinde iklim korumanın propagandasını yapan 11 çevre elçisine ödenmiş. Bu elçler arasında 'fick dich' şarkısıyla ünlenen Danimarkalı pop sanatçısı Anna David, Alman oyuncu Tobias Schenke, Bulgar eski tenisçi Magdalena Maleewa gibi isimler var. Komisyon die Presse gazetesinin ''Bu elçilerin hangi kriterlere göre seçildiği'' sorusuna ise yanıt vermemiş.

MTV Televizyonu da 1,2 milyon Euro'ya karşılık Kopenhag'da Backstreet Boys, Budapeşte'de İngiliz Rock grubu Editors ve Stokholm'de de Amerikalı elektronik müzik sanatçısı Moby'nin konserini organize etmiş. Avrupa Komisyonu bu konserlerle Avrupalı gençleri iklim konusunda bilinçlendirmeyi hedeflediğini belirtiyor. Konserlerin gençlerin bilinçlenmesinde ne kadar katkısı olduğunu bilmiyoruz ama Kyoto protokolünün devamının hazırlanmasını hedeleyen konferans başarısız olmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...