AB ve ABD'nin "iklim" toplantısı

Avrupa Birliği ile ABD zirvesinde Brüksel ve Washington’ın öncelikli konusu "İklim değişikliği"... Her iki tarafın küresel müzakerelerde iklim değişikliği konusunda birbirlerinin masaya ne getireceğini anlamaya çalışacağı belirtiliyor.

03.11.2009 - 08:26

AB ve ABD'nin "iklim" toplantısı

Avrupa Komisyonu üst düzey yöneticileri ve İsveç dönem başkanlığı, Amerikan Başkanı Barack Obama ve yeni ekibi ile Washington’da bir araya gelecek. Toplantıda her iki tarafın Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da aralıkta toplanacak Birleşmiş Milletler İklim Konferansı öncesinde birbirlerinin duruşları konusunda bilgi sahibi olmaya çalışacaklar.

Obama’nın göreve geldiğinden bu yana düzenlenen ilk resmi AB-ABD zirvesinde dört önemli konu başlığının ele alınacağı bildiriliyor: İklim değişikliği, G-20 ülkelerinin Pittsburgh’daki toplantısından sonra meydana gelen ekonomik düzelme, Afganistan-Pakistan ve İran sorunu.

Euroactiv'in haberine göre Avrupalıları temsilen zirveye Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, İsveç Başbakanı Frederik Reinfeldt ile birlikte Javier Solana, İsveç Dış İşleri Bakanı Carl Bildt ile dış ilişkiler ile enerji komiserleri katılacak. ABD ekibinde ise Obama’ya Başkan Yardımcısı Joseph Biden ve ulusal güvenlik danışmanı Dış İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Jim Steinberg katılacak.

Zirve öncesi Biden AB delegasyonunu bir öğle yemeğinde ağırlayacak. Yemekte Doğu Ortaklığı, Batı Balkanlar ve Rusya konuşulacak. Fas ziyaretinden Çarşamba günü dönecek olması nedeniyle Amerikan Dış İşleri Bakanı Hillary Clinton zirveye katılmayacak. Ancak Clinton AB ekibi ile özel bir toplantıda bir araya gelecek ve bu toplantıda Ortadoğu, Afganistan ve Rusya ele alınacak.

Seyahat öncesi AB’li bir yetkili Brüksel’de gazetecilere “İklimle ilgili çığır açacak bir değişiklik beklentimiz yok. Oldukça şaşırtıcı olabilir” itirafında bulundu. Ancak Avrupalı yetkililer Kopenhag zirvesi öncesi Amerika’nın emisyon indirim hedefleri, iklim değişikliğinin finansmanı, ve “sınırla-pazarla” rejiminin nasıl oluşturulacağı gibi konulardaki duruşunun ne olduğunu bilmek istiyor.

Avrupa, örneğin Almanya’daki alüminyum üreticilerinin ABD’deki üreticilerden daha fazla ödeme yapmaması için Amerika’da uygun bir sınırla pazarla sisteminin kullanıldığını görmek istiyor. Bir yetkili “Bu durumun çarpık rekabete sebep olabileceğinden” söz ediyor.

Ancak Obama yönetiminin tüm çabalarına rağmen Brükselli yetkililer Kongre’nin iddialı hedefleri aşağı çekebileceğini ve yalnızca ABD’nin işine yarar bir sınırla-pazarla sistemi geliştirebileceğini itiraf ediyorlar.

Kopenhag’da varılacak anlaşmaya gelince, Obama bu konuda Brüksel’den çok Pekin’e yoğunlaşmış bulunuyor. Amerikan başkanı gelecek hafta Asya’ya on günlük bir ziyaret planlıyor. Asya ziyareti sırasında Obama’nın birkaç günü Çin’e ayıracağı bildiriliyor.

Ayrıca Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Kopenhag’da uluslararası anlaşmaya varılabilmesi konusunda Salı günü Washington’da Amerikan Kongresi’nden destek isteyeceği kaydediliyor. Merkel’in ziyareti Berlin Duvarı’nın yıkılışının yirminci yıldönümüne rastlıyor.

AB-ABD zirvesinde ele alınabilecek konulardan biri de sürdürülebilir ve temiz teknolojilerde AR-GE’ye ve bu teknolojilerin Atlantik’in her iki yakasında da teşvik edilmesine odaklı ortak bir enerji konseyinin kurulması olacak.

Clinton’ın ve Enerji Bakanı Chu’nun eş başkanlığındaki yeni konseyin Çarşamba günü bir araya gelerek önceliklerin ve muhtemel çözümlerin önümüzdeki yıla kadar saptanması için çalışma grupları oluşturmaları bekleniyor.

AB’de ise, enerji konseyi dış ilişkiler, enerji, bilim ve araştırma komiserleri yanı sıra İsveç dönem başkanlığının ilgili diplomatları ve bakanlarından oluşacak


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...