Abbas Akhavan Galeri Mana'da

Galeri Manâ, 3 Nisan – 11 Mayıs tarihleri arasında Abbas Akhavan’ın Türkiye’deki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapacak. Sergide sanatçının İstanbul’da ürettiği mekana özgü bir yerleştirmenin yanı sıra son dönem eserlerinden bir seçki yer alacak.

27.03.2013 - 12:08

Abbas Akhavan Galeri Mana'da

İçerisi ve dışarısı, vahşi ve evcil, özel ve kamusal gibi alışılagelmiş mekansal ayrımları sorgulayan bir sergi ile galeri mekanına yerleşen Akhavan’ın eserleri doğaya ve pastoral manzaralara ait öğeleri sergi mekanına taşıyor. Bir yandan galerinin evcilleştirilmiş, özel alanında su ve toprak gibi elementlere karşı beklenmedik bir geçirgenlik yaratırken diğer yandan İstanbul sokaklarına özgü toplumsal pratiklere gönderme yapan bulunmuş malzemeler aracılığıyla galeri ve onu çevreleyen kamusal mekan arasındaki keskin ayrımı yıkıyor.

Abbas Akhavan’ın pratiği geçici yerleştirmelerden çizim, video ve performansa uzanıyor. Akhavan’ın çalışmalarında evcil alanlar son beş yıldır süregelen bir araştırma alanı. Daha erken dönem çalışmalarında ev ile ulus-devlet arasındaki ilişkiye odaklanan ve sivillere uygulanan sistematik şiddetten kaynaklanan travmanın aile bağları üzerinden nesiller boyunca yeniden üretiliş biçimlerini araştıran sanatçının yakın dönem çalışmaları ise evin hemen dışındaki bahçe, arka bahçe ve benzeri evcilleştirilmiş mekanları merkeze alıyor.

Akhavan’ın çalışmaları Delfina Foundation (Ingiltere); Galeri Manâ (Istanbul), Vancouver Art Gallery, the Power Plant, Darling Foundry (Kanada); ABC Art Berlin Contemporary, KW Institute for Contemporary Art (Almanya); Kunsten Museum of Modern Art (Danimarka), Le Printemps de Septembre a Toulouse (Fransa) ve Performa 11 (ABD)’da sergilendi. Son dönem ve gelecek konuk sanatçı programları ise Fundacion Marcelino Botin (Ispanya), Fogo Adaları (Kanada), Watermill Center (ABD) ve Delfina Foundation (Ingiltere). Akhavan 2012’de Berliner Kunstpreis ödülünü kazanmıştır.

Abbas Akhavan’ın Türkiye’deki ilk kişisel sergisi 3 Nisan – 11 Mayıs tarihleri arasında Galeri Manâ'da görülebilir. Galeri Manâ Salı-Cumartesi günleri 11:00-18:00 arası ziyarete açıktır.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...