Sabahın erken saatlerinde Marmaris Körfezi'ne giren ABD donanmasına bağlı 'USS Enterprise' isimli dev gemi, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin gözetiminde açıkta bekleyeceği konumu alındı.

Geminin çevresi güvenlik amacıyla şamandıralarla çevrilirken, Muğla ve çevre ilçelerden gelen çok sayıda polis ekibi de belirlenen bölgelerde güvenlik önlemi aldı.

Polis ekipleri, Amerikan gemisini protesto edecekleri ve askerlere yumurta atacakları iddia edilen üniversiteli ve liseli gençlerden oluşan 10 kişiyi Atatürk Meydanı'nda gözaltına aldı.

Marmaris Polis Merkezine götürülen gençlerin arkadaşları da karakol önüne gelerek arkadaşlarına destek verdi. Olayı duyan bazı esnaflar da karakol önüne gelerek gözaltına alınanlar ve arkadaşlarına tepki gösterdi.

Gençleri darbetmek isteyen bazı esnafları, güvenlik güçleri güçlükle sakinleştirdi. Esnaflar, ''Aylardır eve ekmek götüremiyoruz, çekimizi senedimizi siz mi ödeyeceksiniz?'' diye bağırarak tepkilerini dile getirdi.

İkişerli ve üçerli gruplar halinde sağlık raporuna götürülen gençlerin hala Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğünde gözaltında tutulduğu belirtildi.

Öte yandan, gözaltına alınan gençlerin üzerinden yumurta çıktığı iddia edilirken, şüphelilerin götürülmesi ve arkadaşlarının da karakoldan ayrılmasıyla karakol önünde toplanan esnaf da dağıldı.