ABD Ay'a nükleer reaktör kuracak

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, 2020 yılında Ay'da küçük bir nükleer reaktör kurmayı planlıyor.

ABD Ay'a nükleer reaktör kuracak

Alman Die Welt gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre, ayda nükleer reaktörün kurulmasından 4 yıl sonra burada astronotlar sürekli bir şekilde görev yapacak ve aydaki bu "üssü" gelecekte yapılacak insanlı uzay yolculukları için kullanılabilir hale getirecek.


Ayda görev yapacak astronotlar için gerekli olan enerjinin sağlanabilmesi amacıyla bu nükleer reaktöre ihtiyaç duyulduğu, bu konuda araştırma yapan bilim adamlarının, ürettikleri "ay reaktörünün" güvenli ve verimli bir şekilde çalışacağından emin olduğu belirtildi.

Cleveland eyaletindeki Glenn Research Center adlı araştırma merkezinde görev yapan mühendis Lee Mason, ayda kurmak istedikleri nükleer reaktörün bazı endişelere neden olabileceğini iyi bildiklerini, ancak aldıkları güvenlik önlemlerinin çok sıkı olduğunu, aya yolculuk sırasında bir reaktör kazasının meydana gelme olasılığının da bulunmadığını söyledi.

NASA tarafından diğer gezegenlerde kullanılmak amacıyla 2006 yılından bu yana bu tür küçük bir nükleer reaktör üretmeye yönelik çalışmaların sürdürüldüğü, bunun güneş enerjisiyle enerji üretiminin yerini almasının düşünüldüğü ifade edildi.

Nükleer reaktör tarafından atomun parçalanmasıyla elde edilecek ısının özel bir sıvı metal ile uzay aracının motoruna iletileceği, ısının burada bir jeneratör tarafından elektriğe dönüştürüleceği kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...