ABD elçisisinden darbe yorumu

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, 15 Temmuz darbe girişiminin Amerika Birleşik Devletleri tarafından planlandığı iddiasına yanıt verdi. Büyükelçi "Önceden bilgi sahibi değildik" dedi ve yorumlara, iddialara tepki gösterdi.

NTV Haber 06.08.2016 - 19:51

ABD elçisisinden darbe yorumu

Amerika Birleşik Devletleri'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, 15 Temmuz gecesini anlattı. Olaylardan pencereden şehre bakarken haberdar olduğunu söyledi. Girişimin arkasına Amerika Birleşik Devletleri var iddialarına tepki gösterdi.

Büyükelçi Bass, "ABD'nin parmağı olduğunu ya da bu girişimden haberdar olduğunu öne süren yorumlar nedeniyle derinden inciniyorum. ABD, yaşanan yasadışı aktivitelerin hiç birini planlamadı, yönetmedi, desteklemedi ya da bunlarla ilgili önceden bilgi sahibi değildi" açıklamasında bulundu.

İstanbul'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Büyükelçi Bass, "Darbe girişimiyle ilgili bilgi gelse mutlaka paylaşırdık" dedi. Amerika'nın güçlü bir Türkiye istediğini söyledi.

Bass,"ABD'nin Türkiye'yi zayıf görmek istediği tezi var. Bunu anlamakta zorlanıyorum. Ttam tersine Türkiye güçlü olmazsa biz bölgedeki ortak tehlikelerle tek başımıza başa çıkamayız.

Kişisel olarak 15 Temmuz'un arkasında Fethulllah Gülen olduğuna ikna oldunuz mu sorusuna Büyükelçi Bass, "Akar'ın o gece yaşadıklarına dair ifadesini güçlü tanıklık olarak görüyorum. Suçluların adalet önüne çıkarılması için işbirliği yapmayı çok önemsiyoruz. Bir takım iade etme şartları var. Hukuk bir süreç işliyor bu aşamada prensip gereği konuşmak istemiyoruz" dedi.

Büyükelçi ABD'deki Gülen okulları kapatılacak mı sorusuna da "Yasadışı faaliyete karışırsa ve bu hukukan kanıtlanırsa" yanıtını verdi.

Sayfa Yükleniyor...