'ABD, Erbakan gitsin kararı almadı'

Gazeteci Cengiz Çandar'ın ortaya attığı iddiaya yanıtı, iddianın muhataplarından Henri Barkey verdi: Şaka mı bu?..

18.04.2012 - 09:31

'ABD, Erbakan gitsin kararı almadı'

Gazeteci Cengiz Çandar, Taraf gazetesinden Neşe Düzel'le ABD’nin 28 Şubat’taki rolünü değerlendirirken, 12 Mart 1997’de ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 7. katında yapılan bir toplantıya dikkat çekmişti.

Çandar'ın, 'Toplantıda Necmettin Erbakan’ın gitmesi kararı alındığı' yönündeki iddiasını, Dışişleri Bakanlığı Siyasi Planlama Dairesi görevlisi sıfatıyla o toplantıda bulunan Lehigh Üniversitesi Öğretim Üyesi Henri Barkey yalanladı.

Barkey'in, "28 Şubat sonrası Washington’da Türkiye toplantısı yaptık ama 'Erbakan gitsin' kararı almadık" açıklaması yine Taraf'ta yer aldı.

Barkey, toplantının ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright’ı bilgilendirme amacıyla yapıldığını ve bu toplantıların ayda bir gerçekleştirildiğini söyledi.

"Her ay değişik bir konu. O ay konu Türkiye’ydi ve önceden planlanmış bir şeydi" diyen Barkey, "Albright, kendisini daha fazla bilgilendirmek için, Dışişleri’nin ve devletin dışında bazı fikirler edinmek için bir sürü uzman çağırırdı, her akımdan, değişik fikirleri olan insanları..." dedi ve ekledi: "Yani Amerika darbe yapacaksa bu şekilde yapmaz. Yani oturup böyle dışarıdan gelen insanlarla ‘aman, darbe planlayacağız’, şaka mı bu? Koskoca Amerikan devleti bu..."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...