ABD 'hadron'da gözünü karartıyor

Bütçe sıkıntısı yüzünden Eylül'de kapatılacak olan hadron çarpıştırıcısı, hurda olmadan önce tam kapasite çalıştırılacak.

28.01.2011 - 14:04

ABD 'hadron'da gözünü karartıyor

TÜBA Asli Üyesi İTÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Hortaçsu, ABD'de ekonomik nedenlerle parçacık fiziği deneyinin yapıldığı makinelerin bu yılın Eylül ayında kapatılacağını bildirerek, ''Makinenin kapasitesi sonuna kadar zorlanacak. Bu denemede Higgs parçacığına ilişkin ne çıkacak bu bilinmiyor'' dedi.

Mahmut Hortaçsu, TÜBA Konferans Salonu'nda ''CERN'de Ne Bulunmasını Bekliyoruz?'' başlıklı konferans verdi.

İsviçre-Fransa sınırındaki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN) yapılan deneyde yürütülen LHC, ATLAS, CMS, ALICE ve LHCb deneylerine ilişkin bilgiler anlatan Hortaçsu, deneyde temel olarak yeni parçacıkların varlığının araştırıldığını söyledi.

Bu parçacıklardan kamuoyunun dikkatini çeken en önemlisinin maddeye kütlesini veren higgs parçacığı olduğuna işaret eden Hortaçsu, şunları kaydetti:

''Higgs parçacığı ABD ve CERN'de yürütülen parçacık fiziği deneylerinde hala bulunamadı. Ama çok yaklaşıldığı söyleniyor. Bundan önceki CERN deneyinde makinenin kapasitesinin enerji seviyesinin 115'e çıkması gerektiği ancak bu kapasitenin 114,5'de kaldığı bildirildi.

ABD de bunu yapmaya çalıştı ancak onlar da yapamadı. ABD, bu yılın Eylül ayında parçacık fiziği deneyleri yapan makinesini kapatacak. Çünkü ekonomi iyi değil. ABD'liler bunu nasıl yapabilir? (Gitsin ABD'liler İsviçre'de çalışsın) diyorlar. Tabi İsviçre'ye ABD'den çok para ve çok insan gidiyor.

Son gayretle ki bu son gayret önemlidir. Makine kapanmadan önce makinenin kapasitesi sonuna kadar zorlanacak, (ne yapalım yanarsa yansın) diyecekler. Çünkü makine zaten atılacak. Bu denemede Higgs parçacığına ilişkin ne çıkacak bu bilinmiyor. CERN'deki makinelerde ise bunun ortaya çıkması için bir kaç yıl geçmesi bekleniyor.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...