ABD'nin Irak Şam İslam Devleti'yle (IŞİD) mücadele planını açıklamasının ardından Ankara önemli bir konuğu ağırlıyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, öğle saatlerinde Ankara'ya geldi.

Kerry’yi Esenboğa Havalimanı'nda, Vali Yardımcısı Hayrettin Balcıoğlu, Dışişleri Bakanlığı ve ABD Büyükelçiliği yetkilileri karşıladı.

John Kerry, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmek için Dışişleri Bakanlığı’na geldi.

Kerry ve Çavuşoğlu, ikili görüşme öncesi basın mensuplarının karşısına çıktı.

Çavuşoğlu, burada yaptığı kısa açıklamada, Kerry'yi bölge ziyareti kapsamında geldiği Ankara'da ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi. John Kerry ile bir hafta içerisinde 3 kez yüzyüze, en az 3 kez de telefon ile görüştüklerini belirten Çavuşoğlu, "Gündemdeki konuları biliyorsunuz. Bölgesel konular, zorluklar ve tehditler... Irak ve Suriye'yi takip ediyorsunuz" diye konuştu.

Çavuşoğlu bu konuların yanı sıra ikili ilişkiler ile Kıbrıs, Ermenistan, Ukrayna ve Ortadoğu'daki ateşkes ve barış sürecini de ele almayı arzu ettiklerini ifade etti.

Çavuşoğlu daha sonra John Kerry'ye yönelerek, "John, Türkçe ve İngilizce sen de bir şeyler söylemek ister misin?" diyerek sözü Kerry'ye bıraktı.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry de Türkiye'de bir kez daha bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi.

'KONUŞACAK ÇOK ŞEYİMİZ VAR'
Kerry, Türkiye ve ABD'nin NATO içerisinde önemli ortaklar olduğunu belirterek, "Libya'dan tutun da Mali'ye kadar, Afrika Burnu'ndan Ortadoğu'ya kadar ve şu anda elbette ki Irak'taki konular hepimizi ilgilendiriyor. Konuşacak çok şeyimiz var" dedi.

Son 1,5 yıl içinde en yakın ilişkilerinden bir tanesini Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla kurduğunu ve Çavuşoğlu ile de çok sık görüştüklerini belirten Kerry, "Bizler sürekli seyahat eden insanlarız ve konuların ivediliği ortaya çıktığı zaman bu konuları hemen ele alıyoruz" diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, birkaç gün içerisinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda toplanacak Terörle Mücadele Forumu'na, Çavuşoğlu ile birlikte başkanlık edeceğini hatırlattı. Kerry, "Hem Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu, hem de Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapıcı görüşmeler gerçekleştirmeyi dört gözle bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu ve mevkidaşı Kerry, daha sonra başbaşa görüşmeye geçti.

GÖRÜŞMENİN DETAYLARI
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin görüşmesinde, Irak'ta yeni hükümetin kurulmasının desteklenmesi, Libya ve Kıbrıs konularının ele alındığı öğrenildi.

Türk yetkililerden edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığında Kerry'yi ağırlayan Çavuşoğlu, mezhepsel bölünmelerin Irak'ta radikal gruplara yol açtığını, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) de bunlardan birisi olduğunu vurguladı.

İki dışişleri bakanının Irak'ta mezhepsel yaklaşımın doğurduğu sonuçları masaya yatırdığını ifade eden yetkili, "IŞİD gibi örgütlerin bombalanarak yok edilemeyeceğini, bu grupları ortaya çıkaran esas nedenin yok etmek gerektiği" hususunda görüş bildirildiğini dile getirdi.

Türk yetkili, kısa bir süre içinde önce ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, ardından da Dışişleri Bakanı Kerry'nin Türkiye'ye gelmesinin, bu ülkenin Türkiye'den taleplerinin olduğu yönündeki yorumları değerlendirirken, Kerry'nin, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dışişleri bakanlığı yaptığı dönemde de ikilinin sıklıkla bir araya geldiğinin, aynı durumun Bakan Çavuşoğlu ile de söz konusu olduğunun altını çizdi.

Türk yetkili, "Türkiye Amerika'nın bölgedeki en eski müttefiki ve Türkiye'nin diğer ülkelerden farkı bir demokrasi ülkesi olması. Bu nedenle birbirimizi anlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Kerry-Çavuşoğlu görüşmesinde, Cidde'de imza altına alınan IŞİD karşıtı koalisyonun konuşulmadığını da dile getiren yetkili, Türkiye'nin bölgede insani yardım konusunda her zaman, her türlü desteği vermeye hazır olduğunun da vurgulandığını belirtti.

ERDOĞAN, KERRY'İ ÇANKAYA KÖŞKÜ'NDE KABUL ETTİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'i kabul etti.

Çankaya Köşkü'nde basına kapalı gerçekleşen kabul, yaklaşık 2,5 saat sürdü.

Kabulde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın da hazır bulundu. Kerry, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de bir araya geldi.

'İSTİHBARAT PAYLAŞIMI DEVAM EDECEK'
Görüşmeye ilişkin cumhurbaşkanlığı kaynaklarından açıklama geldi. ABD ile istihbarat paylaşımının devam edeceği ve ABD ile tüm terör örgütleriyle ortak mücadele edeceği teyit edildi.

Görüşmede, iki ülkenin ortak mücadele çerçevesinde, istihbarat paylaşımı, Suriye muhalefetine lojistik destek ve insani yardımın devam etmesi konuları bir kez daha teyit edildi.

'TÜRKİYE'NİN ROLÜ SONRA NETLEŞECEK'
Bakan Kerry beraberindeki gazetecilere yaptığı açıklamada, IŞİD planında Türkiye'ye düşen rolün daha sonra netleşeceğini ve ABD-Türkiye'nin bölgesel konularda ortak mücadele edeceğini söyledi. Kerry, "Hangi ülkenin bu koalisyonda ne yapacağını söylemek erken" dedi.

Kerry, IŞİD'e karşı koalisyon oluşturma çabasında diğer ülkelerin destek vereceğinden emin olduğunu belirtti.