ABD ile Türkiye'nin nükleer ayrılığı

ABD'den "İran'a yaptırımlar konusunda aynı fikirde değiliz" açıklaması gelirken, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, yaptırımların içeriğini bilmediklerini ve işe yarayacağını düşünmediklerini tekrarladı.

15.04.2010 - 01:50

ABD ile Türkiye'nin nükleer ayrılığı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin, İran'a yönelik tartışılan yaptırımlar konusunda Konsey'in diğer üyelerini bilgilendirmediğini söyledi.

AP'nin haberine göre Davutoğlu, Washington'da yabancı gazetecilere yönelik düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin İran'a yaptırımlara hala karşı çıktığını belirtti.

Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin, İran'a yönelik tartışılan yaptırımların içeriğine dair detayları, Türkiye de dahil olmak üzere Konsey'in diğer geçici üyelerine sunmadığını kaydetti.

"Yaptırımlar konusunda bir fikrimiz yoksa nasıl karar verebiliriz?" diyen Davutoğlu, Türkiye'nin, yaptırımların İran'ın nükleer arzularıyla ilgili uyuşmazlığın giderilmesine yardım edeceğine inanmadığını sözlerine ekledi.

ABD'DEN ŞÜPHECİ YAKLAŞIM
Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı, İran ile yeni diyalog girişiminde bulunmanın bu ülkeyi nükleer programı hakkında fikir değiştirmeye itebileceğine ihtimal vermiyor.

Bakanlık sözcüsü Philip Crowley, Türkiye'nin İran ile ilgili çabalarına ilişkin sorulan bir soru üzerine, ''Yaptırım teklifi için bekleyin, çünkü biz hala krizi müzakereyle çözme olasılığının var olduğunu düşünüyoruz'' diyenlerle aynı fikirde olmayacaklarını söyledi.

Bununla birlikte, ''tutumunu değiştirmesi için İran'ı ikna etmeye çalışmanın her ülkenin hakkı olduğunu'' kaydeden zözcü, ''Diyalog yolunun başarıya ulaştığını görme arzusunu muhafaza ediyoruz, ama aynı zamanda ortaya güçlü, gerçek sonuçları olan bir kararın koyulması zamanının geldiğini de düşünüyoruz'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...