ABD Savunma Bakanlığı’nın merkezi Pentagon’a bağlı olan ABD Gelişmiş Savunma Projeleri Araştırma Ajansı (DARPA), geleceğin askerleri için özel bir giysi geliştiriyor. Giysi, sakatlanma ve yaralanmaları azaltmayı ve ağır şartlarda askerlerin hareketini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

RedOrbit sitesinin haberine göre, ABD’li askerler 40 kiloya varan donanımları nedeniyle sıkça kas-iskelet sakatlanmaları ve aşırı yorgunluk sorunu yaşıyor. Donanımın ağırlığı arttıkça, sakatlanma riski de artıyor. DARPA’nın üzerinde çalıştığı ‘Warrior Web’ projesi, bu sorunu ortadan kaldıracak, yumuşak ve hafif bir giysi geliştirmeyi amaçlıyor.

DARPA’nın verdiği bilgiye göre, askerlerin standart giysisi ve zırhıyla uyumlu olacak giysi, görevlerde çok daha etkin hareket kabiliyeti sağlayacak. Warrior Web programının başında yer alan Yarbay Joseph Hitt, “Sakatlık ve yorgunluğu azaltacak birçok bireysel teknolojiyi bu giyside bir araya getireceğiz... Tek bir sistem olarak belirecek bu teknoloji gerçek savaş alanlarında askerlere belirleyici avantajlar sunacak” dedi.

FİZİK TEDAVİ AMAÇLI KULLANILABİLİR
Warrior Web giysisinin mevcut üniforma ve zırhla mükemmel uyum sağlamasını isteyen DARPA, bu amaç altında birçok teknoloji alanından geliştiricilere de işbirliği teklifi yaptı.

Proje hakkında öneride bulunmak isteyenler, 3 Ekim’e kadar DARPA’ya çalışmalarını gönderebilecek.

Warrior Web ile birçok alanda teknolojik atılım hedefleyen DARPA, birçok eklem yerine entegre edilen gelişmiş kontrol sistemleri, alıcılar, alıcı arayüzleri ve giyside kullanılacak yeni kumaşlar geliştirmeyi hedefliyor.

Warrior Web, savaş alanlarının yanı sıra fizik tedavi ve rehabilitasyon gören askerler için de kullanılabilecek, yaşlıların hareket sorunlarını çözmek için kullanılabilecek.