ABD Şafak öğretmene neden vize vermiyor?

Türkiye onu kanserle mücadelesinden ve ataması yapılamayan öğretmenler için kurduğu platform ile tanıdı. Tedavisini devletin karşılayacağı sözü alan Şafak Bay şimdi ABD vizesi engelini aşmaya çalışıyor.

Haberler 27.07.2010 - 11:48

ABD Şafak öğretmene neden vize vermiyor?

25 yaşındaki Şafak Bay’ın kanserle mücadelesi için başlatılan kampanya önceki hafta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e kadar ulaşmış ve Sağlık Bakanlığı artık açlık grevine başlamış olan Bay’ın tedavisini üstleneceğini açıklamıştı.


Ataması yapılmayan bir öğretmen olan Şafak Bay 2005 yılından beri kemik kanseriyle mücadele ediyor. Bu süreçte bilinen bütün tedavilere karşın hastalığa kesin bir çözüm bulunamadı. Bu noktadan sonra Bay için deneysel tedavi yöntemleri denemeye başladı.

Oldukça pahalı olan bu tedavilerin masraflarının karşılanması için arkadaşları ve sevenleri Şafak için yardım konserleri ve etkinlikler düzenlemeye başladı. Şafak ve ailesinin istediği ise devletin kendisine sahip çıkması ve tedavisini üstlenmesiydi.

Sonunda bu isteği de yerine geldi. Ancak Devletin tüm masraflarını karşılayacağını açıkladığı Şafak Bay yaklaşık bir aydır ABD vizesi için bekliyor.

ABD Büyükelçiliği'nden Büyükelçilik Sözcüsü Debrorah Guido ntvmsnbc'ye yaptığı açıklamada vize işlemleri konusunda kesin kurllar olduğunu ve bu bölümün direk olarak Dışişleri Bakanlığı'na bağlı olduğunu belirtti. Guido kendilerinin vize başvuruları hakkında bir açıklama yapamayacağını da zira her başvurunun  gizli olduğunu ifade etti. Guido yine de durumla ilgili olarak kendilerinin de ellerinden geleni yapmaya çalışacaklarını açıkladı.

Kendisine hala neden net bir cevap verilmediğini bilmediğini belirten Şafak Bay ise ntvmsnbc’ye şunları söyledi;

“Bana büyükelçilikten net bir cevap verilmedi. Yaklaşık bir ay önce vize randevusuna gittim ve görüştüm. O günden beri cevap bekliyorum. Bildiğim Dışişleri Bakanlığı bu konuyla ilgileniyor. Dün de Sayın Ali Babacan’ın sekreteri aradı ve Babacan’ın kandilimi kutladığını ayrıca sorunumun çözümü için yardım edeceğini söyledi.

Tedavi masraflarımı devlet karşılayacağını açıkladı, bunun için gerekli girişimlerde yapıldı ancak neden hala vize alamıyorum bilmiyorum. Çok garip bir durum” dedi.

Kendisini pek de iyi hissetmediğini, durumunun giderek kötüleştiğini belirten Şafak Bay yetkililerin bir an önce durumundan haberdar olmasını ve ABD’ye gitmesi için gerekli vizeyi vermelerini dilediğini söyledi.

Öte yandan Eğitim Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik de, "Şafak öğretmenin bir an önce tedavi için yurt dışına gitmesi gerekirken, ABD Büyükelçiliği tarafından vize işlemleri geciktirilmekte ve Şafak öğretmen zamanla yarışırken ABD elçilik görevlileri tarafından süreç uzatılmaktadır'' iddiasında bulundu.

Sayfa Yükleniyor...