Amerika Birleşik Devletleri'nin yayınladığı yıllık küresel terörizm raporunda, Washington ile Ankara arasında terör örgütü PKK'ya karşı uygulanan istihbarat paylaşımı sayesinde Kuzey Irak'ta sivil değil terörist hedeflerin vurulduğu belirtildi.

Raporda Ergenekon davasında detayların muğlak olduğu ve ‘Ergenekon’ diye bir terör örgütü olduğu konusunda kamuoyunda tartışma yaşandığı ifade edildi.

Raporun ayrıntıları şöyle:
Türkiye'deki en belirgin terör örgütü grubunun PKK olduğu vurgulandı.

PKK ve yan kollarının geçen yıl giriştiği büyük terörist saldırıların anlatıldığı raporda, ABD ile Türkiye'nin Kasım 2007'den bu yana PKK'nın Kuzey Irak'taki varlığına karşı istihbarat paylaşımı yaptığı belirtildi. Bu paylaşım sayesinde Türkiye'nin hava operasyonlarında Kuzey Irak'ta sivil değil terörist hedeflerin vurulmasının sağlandığı belirtildi.

ERGENEKON
Ergenekon davasına da değinilirken, raporun hazırlandığı geçen yılın sonu itibarıyla Ergenekon sanıklarının yargılanmakta olduğu ancak davada detayların muğlak kaldığı ve Ergenekon'un terör örgütü niteliğine ilişkin kamuyounda tartışmaların sürdüğü belirtildi.

İNCİRLİK
İncirlik Üssü'nün Irak ve Afganistan'daki ABD güçlerine silah dışı kargo taşınmasında kullanıldığının anlatıldığı raporda, Irak'a kargonun büyük bir bölümünün İncirlik'ten taşınmasının Amerika'ya yılda 160 milyon dolar kazandırdığı belirtildi.