Türkiye ve ABD "eğit-donat"ta imza attı

Türkiye ve ABD arasında, Suriyeli muhaliflere yönelik eğit-donat programı mutabakatı imzalandı.

Türkiye ve ABD "eğit-donat"ta imza attı

Taraflar arasında bir süredir müzakere edilen mutabakat metni, Dışişleri Bakanlığı'nda akşam saatlerinde Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass tarafından imzalandı.

İmza töreni sırasında konusan Sinirlioğlu, mutabakatın iki ülke arasındaki stratejik ortaklıık çerçevesinde atılmış önemli bir adım olduğuna dikkati çekerek, bunun sadece ilk adım olduğunu ifade etti. Sinirlioğlu, "Daha yapacak çok işimiz var. Komşu coğrafyamızda ve dünyanın diğer farklı yerlerinde çok kaotik durumlar yaşanıyor. Dolayısıyla birlikte çalıştığımızda bir fark yaratacağımıza inanıyoruz" dedi.

ABD Büyükelçisi Bass da mutabakatı imzalanma noktasına getiren herkese teşekkür ederek, "Birlikte çalıştığımızda her zaman daha güçlüyüz ve bize ortaklığımızı güçlendirme fırsatı veren her resmi anlaşma, hem bizi hem de bölgemizi daha iyi bir konuma getiriyor. Bunun yalnızca başlangıç olduğu ve daha yapacak çok şeyimiz olduğu konusunda size katılıyorum" dedi.

Bu adımı atmaktan memnuniyet duyduğunu dile getiren Bass, "Hükümetim adına, size ve meslektaşlarınıza bizi bu noktaya getirme konusunda, bu müzakere ve tartışma sürecinde sergilediğiniz yaklaşımdan ötürü çok teşekkür ediyorum. Söz konusu yaklaşımın, aramızdaki stratejik ortaklığın dayandığı prensipleri ve nasıl hayata geçirildiğini gerçekten yansıttığını düşünüyorum" diye konuştu.

ve ABD'nin müştereken uygulayacağı programın önümüzdeki günlerde başlaması öngörülüyor.

Diplomatik kaynaklar programın amacının, Suriye'de Cenevre Bildirisi temelinde gerçek bir siyasi dönüşümün gerçekleştirilmesi olduğunu ifade etti.

"DETAYLARI SONRA PAYLAŞACAĞIZ"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cermodern'de düzenlenen Expo 2016 Antalya resepsiyonunun çıkışında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Daha önce üzerinde çalışılan Suriyeli muhaliflerin eğitilmesine yönelik belgede mutabık kalındığını ve belgenin Sinirlioğlu ve Bass tarafından imzalandığını belirten Çavuşoğlu, eğitilip donatılan güçlerin hem rejim unsurları hem de terör örgütü IŞİD ve arazideki terör örgütleriyle mücadele edeğini söyledi.

Çavuşoğlu, belgenin detaylarını daha sonra paylaşacaklarını bildirdi.

Diğer yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi'nde görev yapan askerlerden birinin rehin olduğu yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. 

PROGRAM NELERİ KAPSIYOR?

Programa göre; 'de ilk aşamada yılda 2 bin Suriyeli muhalifin eğitilmesi planlanıyor. Eğitime alınacakları Türkiye ve ABD'nin kuracağı ortak komisyon belirleyecek.

Program çerçevesinde Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'da üç yılda toplam 15 bin muhalifi eğitimden geçirecek.

Türkiye'deki eğitimler, Kırşehir'deki Jandarma Eğitim Komutanlığı'nda verilecek.

Türk subayların yanısıra ABD'li askerler de eğitimde rol alacak. Bu kapsamda 400'e yakın Amerikalı asker Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan'da görevlendirilecek.

Türkiye, yabancı asker için tezkere hazırlamayacak.

Suriyeli muhaliflerin silah ve teçhizatlarını ABD ordusu sağlayacak.

Türk yetkililerin verdiği bilgiye göre, mutabakat zaptında eğitilecek güçlerin kime karşı savaşacağı konusu Amerika'nın da onayıyla açık bırakıldı.

Yani metinde "Esad'a ya da IŞİD güçlerine karşı savaşacaklar' şeklinde net bir ifadenin yer alması beklenmiyor..

Geçtiğiniz hafta ABD özel kuvvetlkerinden bir grup subay Ankara'daydı. Detaylar bir kez daha ele alındı. Kırşehirdeki eğitim merkezinde mutabakat sağlandı..

Eğitim 200-300 kişilik gruplar halinde gerçekleşecek, her grup için 3 ay sürecek, Türkiye'de çoğunlukla Suriyeli Türkmenlere eğitim verilecek.

Eğitimlere ABD Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndan 30 kişilik bir uzman ekip destek verecek. Türk özel kuvvetleri eğitimin önemli bölümünü sağlayacak. 

Türkiye Irak'ın kuzeyindeki eğitim kamplarına da eğitmen desteği sağlayacak. Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndan 20 kişilik bir ekip Irak'taki eğitim kampında Amerikalılara destek verecek.

NTV'nin edindiği bilgilere göre mart ayı içerisinde başlaması planlanan eğit-donat faaliyeti ile ana amaç, eğitilen grupların kendi alanlarında hakimiyeti sağlamaları ve bu yönde güvenli bölgelerin fiilen oluşturulması.

Sayfa Yükleniyor...