ABD’de nükleer alarm

ABD'de dün yaşanan 5,9 şiddetindeki depremin ardından, ülkedeki 12 santral acil durum alarmına geçti.

24.08.2011 - 14:05

ABD’de nükleer alarm

ABD'de dün gece meydana gelen 5.8 depremin ardından ülke Fukuşima sendromu yaşıyor.

Depremin merkezine sadece 24 kilometre uzaklıkta olan North Anna Nükleer Santrali'nin 2 reaktörü otomatik olarak kapandı. Ülke genelindeki 12 nükleer santral ise tesislerde meydana gelen 'beklenmedik gelişmeler' nedeniyle üretime ara verdi.

Depremin etkilediği santrallere ikinci darbeyi de Irene kasırgası vurdu. Deprem sırasında enerjisini otomatik olarak kesen reaktörlerin kasırgada da hasar gördüğü belirtildi.

Reaktörlerin soğutma sistemini çalıştıran 4 dizel motor arızalandı. Hasar tespit çalışmaları yapılan santralde beşinci bir dizel jeneratör kurulmaya çalışılıyor.

6,2 büyüklüğündeki depreme dayanıklı olarak tasarlanmasına rağmen North Anna nükleer santralinin soğutma sisteminin arızalanması, ABD'de nükleer bir endişeye yol açtı.

Ancak sektör temsilcileri deprem ve kasırga sırasında ortaya çıkan aksaklıkların öngörüleri doğrultusunda ilerlediği açıklamasını yaptı.

ABD genelinde deprem sonrası 12 nükleer santralin alarm vermesi ve Irene kasargısının 27 Ağustos'ta New York gibi batı kıyılarını vurma ihtimali ülkeyi tedirgin etti.

Japonya'daki 9 büyüklüğündeki depremin ardından Fukuşima nükleer santralinin soğutma sistemi arıza yapmış ve patlamıştı. Fukuşima Çernobil'den beri en büyük nükleer facia olarak tarihe geçmişti.

Dün geceden beri kapalı olan North Anna Santrali, 450 bin evin elektrik ihtiyacını karışılıyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...