‘ABD’deki en büyük okul zinciri Gülen’e ait’

ABD’de 25 eyalette Fethullah Gülen hareketi ile bağlantılı olduğu düşünülen en az bir okulun faaliyet gösterdiği belirtildi. 35 bin öğrencinin okuduğu okullar ülkenin en büyük eğitim zinciri.

Haberler 18.08.2010 - 10:02

‘ABD’deki en büyük okul zinciri Gülen’e ait’

ABD’de yayımlanan USA Today gaztesinini haberine göre ülkenin yarısındaki eyaletlerde Gülen hareketine bağlı en az bir okul faaliyet gösteriyor. Son 10 yılda giderek sayısını arttıran okulların başarı grafiğinin de yüksek olduğu vurgulandı.

’den binlerce eğitimcinin ABD’ye bu okullar aracılığıyla ‘ithal’ edildiği belirtilirken, toplamda 35 bin öğrencinin okuduğu okulların ülkenin en büyük eğitim zinciri olduğu ifade edildi.

Yazıda Fethullah Gülen’in 60 yaşlarının sonlarında olduğu ve Pennsylvania’da sürgün hayatı yaşadığı anlatılırken, okullarda İslam eğitimi verildiğine dair en ufak bir kanıt olmadığı da söylendi.

Gazete Fethullah Gülen ile okullar hakkında e-mail aracılığıyla bir de röportaja da yer verildi. Gülen, bir “Gülen Hareketi”nin varlığını reddetti. Kendisinden ilham alan kişilerin oluşturduğu bir “gönüllerin hareketi”nin var olduğunu kendisinin de bunun bir üyesi olduğunu söyledi.

Greg Toppo’nun sorularına cevap veren Gülen okullarla kendisi arasında bir bağ olduğunu reddederek, “Benim insanlık, barış, karşılıklı saygı, bir arada var olma kültürü ve insanlık değerlerini canlı tutma fikirlerimi dinleyen ya da okuyan ve değişik nedenlerle ABD’ye gelerek burada özel ve devlet okullarında çalışan bazı eğitimciler olabilir. Basından öğrendiğim kadarıyla böyle insanlar var. ABD’deki bu eğitimcilerin sayısı hakkında fikrim yok.

Onlarla olan ilişkim, bir ABD üniversitesinde çalışan ve bir şekilde benim fikirlerime değer veren herhangi bir akademisyen ile olan ilişkimden farklı değil. Bunlar benim tanımadığım kişilerdir, yine de kitaplarım ve konuşmalarıma yakınlık duyabilir ve bunlardan faydalandıklarını düşünebilirler” yanıtını verdi.

Okullar hakkında bilgisi olmadığını da anlatan Fethullah Gülen, “Sözü geçen okullar hakkında ve bu okulların akademik başarısı konusunda kesin bilgiye sahip değilim. Eğer insanların mutluluğu, sevgi, sosyal barış ve ahenge katkıda bulunabiliyorlarsa o zaman bunu alkışlarım. Eğitim alanında olsun ya da diğer insan emeği alanlarında olsun paylaşılan insanlık değerlerine katkıda bulunan her türlü etkinliğin başarılı olmasını dilerim.

Etnik ve dini alt yapılar arasında hiç ayrım gözetmiyorum. Bu benim insanlığımın sonucu. Uzun yıllardır, insanlığın yüzleştiği sosyal meseleler hakkındaki fikir ve düşüncelerimi ifade ediyorum. Birçok kişi konuşmalarımı dinledi ve çalışmalarımı okudu. Bu çalışmalara ve konuşmalara yakın olan ve aynı fikir ve düşünceleri paylaşan kişiler ve onların çalıştığı kuruluşların benimle bağlantılı olarak görülmesini onaylamıyorum” dedi.

Yazıda Gülen’in Doğu ile Batı arasında daha fazla diyalog kurulması için çalışan bir kişi olduğu belirtildi. Ayrıca Türkiye’de ordu ve hükümetteki AK Parti’den sonra Gülen hareketinin üçüncü güç olduğu yazıldı.

Sayfa Yükleniyor...