ABD iadesinde ısrarlı: 133 milyon dolar akladı, 225 yıl hapis cezası öngörülüyor

ABD Adalet Bakanlığı, Avusturya'da gözaltında bulunan Sezgin Baran Korkmaz konusunda açıklama yaptı. Bakanlık iade talebini yenilerken Korkmaz'ın 133 milyon dolar tutarında kara para aklamakla suçlandığını hatırlattı. ABD Adalet Bakanlığı'nın açıklamasına göre Korkmaz hakkında toplam 225 yıl hapis cezası öngörülüyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.06.2021 - 01:40 | Son Güncelleme : 22.06.2021 - 09:13

ABD iadesinde ısrarlı: 133 milyon dolar akladı, 225 yıl hapis cezası öngörülüyor

ABD Adalet Bakanlığı, Avusturya'da hakkındaki yakalama kararı nedeniyle gözaltına alınan 'ın, ABD'deki bölge mahkemesinde yargılanması için ABD'ye iadesini talep edeceklerini açıkladı.

ABD Adalet Bakanlığı, Avusturya'da 19 Haziran'da gözaltına alınan SBK Holding ve 6 şirketine yönelik kara para aklama soruşturması kapsamında aranan holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Korkmaz'a ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

Korkmaz'ın ABD'nin talebi üzerine gözaltına alındığına işaret edilen açıklamada, 28 Nisan'da Utah eyaletine bağlı Salt Lake City'deki mahkemenin jüri kararında Korkmaz'ın hakkında 1 "kara para aklama", 10 "para transferi dolandırıcılığı", 1 de "resmi sürecin işleyişini engelleme" suçlaması olduğu kaydedildi.

25 YIL HAPİS CEZASIYLA KARŞI KARŞIYA

Açıklamada, mahkemenin Korkmaz'ı 133 milyon dolardan fazla kara para aklamakla suçladığına işaret edildi.

Korkmaz ve işbirlikçilerinin söz konusu paralarla ve İsviçre'deki bazı havayolları, oteller, yatlar ve evleri satın aldığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"ABD, Korkmaz'ın Utah'da bölge mahkemesinde mahkeme önüne çıkması için ABD'ye iadesini isteyecek. Korkmaz, hakkındaki suçlamalardan suçlu bulunursa, kara para aklamaktan 20 yıl, her bir para transferi dolandırıcılığından 20'şer yıl ve resmi sürecin işleyişini engellemekten 5 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak."

TÜRKİYE İADE SÜRECİ BAŞLATMIŞTI

Hakkında Interpol'ün kırmızı bültenle arama kararı bulunan Korkmaz'ın 5 Aralık 2020'de yurt dışına çıktığı İstanbul Havalimanı'nın güvenlik kamera kayıtlarından tespit edilmişti.

Korkmaz, 19 Haziran'da Avusturya'nın başkenti Viyana'ya yaklaşık 250 kilometre uzaklıkta bir kasabada emniyet güçleri tarafından gözaltına alınmıştı.

Bu gelişme üzerine , aynı gün Korkmaz'ın iade edilmesi için gereken süreci Avusturya makamları nezdinde başlatmıştı.

Sayfa Yükleniyor...