NTV

AB’den Van’a 10 milyon TL

Anadolu Ajansı

Türkiye

AB, Van'daki depremde evsiz kalanlara barınma sağlayacak geçici konut ünitesi yapımında kullanılmak üzere Kızılay'a 10 milyon TL hibe etti.

Avrupa Birliği’nin (AB) depremde büyük hasar gören Van için verdiği hibeye ilişkin anlaşma, AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Marc Pierini ve Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar tarafından AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın eşliğinde imzalandı.

Bakan Bağış, “AB ile müzakerelerin belki de en anlamlı başlığını, dayanışma başlığını açıyoruz" diye konuştu.

AB Komisyonu'nun hassasiyeti için teşekkür eden Bağış, yardımların maddi değerinin bir yana manevi değerinin çok büyük olduğunu belirterek, "Türk milleti kendisine yapılan iyilikleri asla unutmaz" dedi.

Türkiye'nin Van için tek yürek olduğunu belirten Bağış, AB'nin deprem sonrası ortaya koyduğu bu kararlılığın müzakere sürecine de yansımasını, siyasi istismar kokan engellemelerin kalkmasını umduğunu bildirdi.

AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Marc Pierini de "Dayanışma başlığını şimdi açmış olduk. Belki de Türkiye-AB ilişkilerinde en meşru başlığı teşkil edecek" dedi.

Konuşmaların ardından geçici konut yapımı için hibe edilen 10 milyon TL’lik anlaşma imzalandı.

Egemen Bağış, imzaların ardından "Bu anlaşma, AB ile ilişkilerimizin tarihindeki en hızlı onay sürecidir" dedi.

Bağış, "Allah bir daha böyle felaketler yaşatmasın" da diyerek, depreme dayanıksız evlerde yaşamakta hala ısrar edenlere seslenerek, kimsenin bu riski çocuklarına yaşatmaya hakkı bulunmadığını bildirdi.