Gazeteci Abdi İpekçi'nin Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki kabri başında düzenlenen anma töreni, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Daha sonra İpekçi için dua edildi.

Dua sonrası konuşan Abdi İpekçi'nin kızı Nükhet İpekçi İzet, geçen 39 yılda belirsizlik, örtbas etme ve cezasızlık olduğunu, bu bilinmezliklerin sürdüğünü savundu.

"Aynı sözleri ne kadar çok tekrar etmişim" diyen İzet, şöyle konuştu:

"Öldür diyenler yargılanmadı. Öldürenin korunma ve kaçırılma giderlerini karşılayanlar yargılanmadı. Etrafı toz duman edenler, delilleri süpürgelerle yok edenler, kayıtları silip dosyaları kaybedenler yargılanmadı. Adalet beklentisini; bazıları, kin ve intikam dürtüleriyle karıştırıyor. Halbuki hakikatin ortaya çıkarılması ve resmen kayda geçirilmesinden öte bir talebim yok. Bu böyle bir talep ki, öldürten odaklara şuurlu veya şuursuz hizmet edenleri bile huzura kavuşturabilir. Hukuk, ailenin acısını dindirmek için değil, toplumun yararına olmalı diye tekrar edip duruyorum." 

Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş ise bugüne kadar gazeteci cinayetlerinin genellikle faili meçhul olarak kaldığını ileri sürdü.

Başta Abdi ipekçi olmak üzere, tüm gazeteci cinayetlerini bir demokrasi ve insanlık ayıbı olarak gördüğünü belirten Güneş, "Abdi İpekçi, evrensel gazetecilik ilkelerini büyük bir titizlikle uygulayan bir usta. Onu hiç unutmuyoruz. Genç gazetecilerin yetiştirilmesine çok önemli bir usta olduğunu düşünüyoruz. Abdi İpekçi'yi hedef gösteren karanlık ellerin, bu cinayetin planlayıcılarının hala net bir şekilde ortaya konulmamasının da çok büyük acı olduğunu düşünüyoruz" şeklinde konuştu.