ABD'nin ilk kadın astronotu hayatını kaybetti

Uzaya ilk çıkan ilk ABD’li kadın olan astronot Sally Ride, 61 yaşında hayatını kaybetti. Ride, 17 aydır pankreas kanseri tedavisi görüyordu.

24.07.2012 - 09:35

ABD'nin ilk kadın astronotu hayatını kaybetti

Ride, 1983 yılında Uzay Mekiği Challenger ile Dünya’nın yörüngesine çıkarak, uzaya çıkan üçüncü kadın olmuştu. 32 yaşında elde ettiği başarıyla aynı zamanda uzaya gönderilen en genç ABD’li olan Ride, ilk görevinin bir yıl sonrasında, Challenger ile tekrar göreve çıkmıştı. İlk uzay görevi gerçekleştiren kadın astronot ise1963 yılında Rus Valentina Tereşkova olmuştu.

Sally Ride Science sitesi, astronotun ölümünün ardından yayımladığı açıklamada, “Hayatını en dolu şekilde, sınırsız enerji, merak, zeka, arzu, inanç ve aşk ile yaşadı. Çok güçlü, ruhu yükseklerde ve korkusuz bir insandı” denildi.

ABD Başkanı Barack Obama da Ride’ın ölümü üzerine bir açıklama yaptı. Obama, “Sally ulusal bir kahraman ve güçlü bir idoldü... Yeni nesil kız çocuklarına yıldızlara ulaşmaları için ilham verdiği gibi okullarda bilime ve matematiğe daha fazla ilgi gösterilmesi için çaba gösterdi. Sally, hayatta başaramayacağımız hiçbir şey olmadığını ortaya koydu. Efsanesi yıllarca bizimle yaşayacak” ifadesini kullandı.

SEKİZ BİN KİŞİ ARASINDAN SEÇİLDİ
Los Angeles kentinde doğan Ride, Stanford Üniversitesi’nden mezun oldu ve fizik alanında doktora yaptı. 1978 yılında NASA’da göreve başlayan ilk astronot adayı olan Ride, başvurusunu üniversite gazetesi aracılığıyla yapmış ve dekiz bin aday arasından seçilmişti.

Ride, 1983 yılındaki büyük başarısının ardından ikinci uzay görevini 1984’te gerçekleştirdi. Atandığı üçüncü görev, 1986 yılında yedi mürettebatı ile ateşlendikten kısa bir süre infilak eden Challenger faciasının ardından iptal edildi. Ride, Challenger ve ardından Columbia uzay mekiklerinin yaşadığı kazaların incelenmesinde görev aldı ve her iki soruşturmada görev alan tek kişi oldu. Columbia, 2003 yılında Dünya’ya döndükten sonra atmosferde infilak etmiş ve yedi mürettebat ölmüştü.

Ride'ın ilk uzay görevinden üç gün önce çekilen fotoğrafı. Ride'ın ilk uzay görevinden üç gün önce çekilen fotoğrafı.

DÜNYA’YA UZAYDAN BAKMAK
Ride, NASA’da uzun dönem ve stratejik planlama projelerinde özel yardımcı olarak görev aldı ve kurumun Keşif Bürosu’nun ilk direktörlüğünü yaptı. Ride, NASA’dan ayrıldıktan sonra California Üniversitesi’nde akademisyen olarak göreve başladı. Fizik alanında dersler veren Ride, birçok kitap yazdı.

Ride, 2008 yılında CNN’e verdiği röportajda, uzaydan Dünya’ya bakmanın kendisine yeni bir bakış açısı kazandırdığını söylemiş ve yaşadığı hissi şöyle tanımlamıştı:

“Dünya’ya ulaşmak, sadece ayaklarınız yere basacak şekilde onun üzerinde durmak değil. Ona uzaydan da ulaşabilirsiniz. Ona baktığınızda, ne kadar güzel ve ne kadar hassas olduğunu görüyorsunuz.”

NASA Başkanı Charles Bolden, Ride’ın anısına yaptığı açıklamada, “Ride, onu ve profesyonellikle engelleri ortadan kaldırdı. O, Amerikan uzay programının yüzünü değiştirdi... ABD, en iyi liderlerinden, öğretmenlerinden ve kaşiflerinden birini kaybetti” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...